Reklama
Reklama

Dwa poznańskie Helmuty wracają do Niemiec. Pozostaną w poznańskich barwach!

Ostatnie chwile Helmuta w Poznaniu | fot. Czytelnik
Ostatnie chwile Helmuta w Poznaniu | fot. Czytelnik

Nasz czytelnik wypatrzył jeden z wagonów opuszczających Poznań.

Do naszej redakcji w ostatnich dniach zwróciło się dwóch czytelników w sprawie tramwajów - Helmutów i ich ewentualnego wyjazdu z Poznania. Jeden z czytelników znalazł informację na ten temat na niemieckich forach dla miłośników komunikacji, a inny uwiecznił na zdjęciu jeden z wagonów w trakcie transportu z zajezdni Franowo.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne potwierdza, że w poniedziałek o 22.00 tramwaj GT8 nr 697 wyruszył w drogę z Poznania do Dusseldorfu. - To pierwszy używany tramwaj zakupiony przez Niemców w Polsce i pierwszy tramwaj niemiecki, który wraca do swojego rodzinnego miasta - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z MPK Poznań. - Ten wagon pochodzi z 1964 roku i początkowo był eksploatowany w Neuss. W 1971 roku został przejęty przez Rheinbahn Duesseldorf. W 2010 roku tramwaj został zakupiony przez MPK Poznań Sp. z o.o. Idea jego powrotu do Niemiec pojawiła się podczas imprezy "Pożegnanie helmutów", która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomysł zyskał akceptację prezesa Rheinbahn Duesseldorf, pana Klausa Klara. Przygotowana została stosowna oferta - dodaje.

Wagon dopiero teraz wyruszył w drogę do Niemiec, bo wszystko opóźniło się przez pandemię. Koronawirus m.in. sprawił, że pojawiły się problemy z finansowanie zakupu tramwaju. - Wówczas tamtejsi miłośnicy uruchomili publiczną zbiórkę, której celem było zebranie środków na zakup i transport "helmuta" z Poznania do Dusseldorfu - zaznacza Smogulecka. Tramwaj GT8 uzupełni historyczną kolekcję wagonów i pozostanie w poznańskich barwach. W Dusseldorfie będzie go można zobaczyć w trakcie przejazdów okolicznościowych.

Ale to nie koniec. Do Niemiec jeszcze w tym tygodniu wyruszy także tramwaj GT8 nr 711. Nabyło go Hannoversches Strassenbahn-Museum e.V. Stanie w miejscu eksponatu, który został uszkodzony podczas orkanu Sabina w lutym tego roku. Drzewa spadły na tramwaj Duwag, który stał w muzeum i poważnie go uszkodziły. Konieczna jest więc wymiana pojazdu. I ten Helmut pozostanie w poznańskich barwach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro