Reklama
Reklama

Kupno mieszkania i wszystkie formalności z tym związane

Zakup mieszkania to bardzo poważna inwestycja, z którą wiąże się wiele formalnych kwestii. Należy sprawdzić księgę wieczystą, przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, ustanowić hipotekę czy złożyć wizytę w urzędzie miasta lub gminy. Bardzo często zawierana jest również umowa przedwstępna kupna mieszkania z deweloperem, któremu należy się określona wysokość zadatku.

1. Dlaczego należy sprawdzić zapisy w księdze wieczystej?
2. Umowa przedwstępna kupna mieszkania - o czym warto pamiętać?
3. Zakup mieszkania - pozostałe formalności


Każdy etap transakcji zakupu musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Aby nie pogubić się w zawiłościach prawnych, warto wcześniej skonsultować się z notariuszem lub doradcą, którzy dokładnie wskażą kolejność podejmowanych kroków.

Dlaczego należy sprawdzić zapisy w księdze wieczystej?

Mieszkanie musi być wolne od wszelkich wad prawnych i obciążeń w postaci hipoteki. Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży należy więc wystosować prośbę do sprzedającego o podanie numeru księgi wieczystej. To bardzo ważne, aby upewnić się, że na nieruchomość nie jest nałożony ciężar kredytu, egzekucji komorniczej lub zadłużenia prywatnego. Warto zapoznać się i zweryfikować zapisy poszczególnych działów księgi. W I-O znajduje się opis nieruchomości oraz jej powierzchnia. W I-Sp zawarte są treści na temat posiadanych praw, czyli służebności i udziału we współwłasności. W dziale II wskazany jest tytuł prawny właścicieli do nieruchomości oraz ich aktualne dane. W III można znaleźć informacje o wszystkich ciążących na nieruchomości obciążeniach i roszczeniach. Natomiast w IV figuruje ewentualna hipoteka. Tylko kompleksowe, skrupulatne sprawdzenie księgi wieczystej zagwarantuje jasną sytuację prawną i zniweluje ryzyko przykrych konsekwencji w przyszłości, w razie jakichkolwiek nieścisłości.

Umowa przedwstępna kupna mieszkania - o czym warto pamiętać?

Realizując transakcję nabycia nieruchomości, bardzo często, we wczesnym jej etapie, zawierana jest z deweloperem umowa przedwstępna kupna mieszkania. Do jej podpisania dochodzi zwykle jeszcze przed wybudowaniem lokalu lub wyodrębnieniem go w budynku. Muszą się w niej znaleźć informacje dotyczące adresu lokalu, jego stanu technicznego i metrażu, a także ceny, kwoty zadatku oraz daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla całkowitej pewności i komfortu sporządzić taki dokument w postaci aktu notarialnego. W świetle prawa taką umowę sporządza się, jeżeli obie strony zdecydowały, że w przyszłości podpiszą umowę przyrzeczoną. Najczęściej do tego momentu upływa nawet kilka miesięcy. W dokumencie znajduje się wysokość zaliczki oraz wszelkie dane związane z nieruchomością, również jej stan prawny.

Zakup mieszkania - pozostałe formalności

Nabywając nieruchomość na rynku wtórnym, należy bezwzględnie uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od rynkowej jej wartości. Zakup używanego mieszkania wiąże się z koniecznością sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie odbierania kluczy. Znajduje się w nim opis mebli i sprzętów oraz spisane liczniki mediów. Kupno lokalu musi zostać potwierdzone aktem notarialnym, podpisanym w obecności urzędnika. W ciągu 14 dni należy zgłosić ten fakt do urzędu miasta lub gminy, wnieść podatek od nieruchomości oraz uregulować wszelkie opłaty dotyczące użytkowania wieczystego. Warto korzystać z porad ekspertów w tej dziedzinie, aby każdy etap transakcji przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
13℃
Poziom opadów:
8.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
20.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro