Kolejorz górą w derbach. Lech Poznań - Warta Poznań 1:0

W derbach Poznania Lech pokonał przy Bułgarskiej Wartę. O końcowym wyniku zdecydowała bramka zdobyta z rzutu karnego.

Mylił się ten, kto zakładał, że Warta zamuruje się na własnej połowie - Zieloni zaczęli odważnie, grali ofensywnie i to oni jako pierwsi stworzyli sobie dogodne okazje. Najpierw z kilku metrów niecelnie uderzył Kuzimski, a chwilę później celną próbę podjął Trałka, piłkę pewnie złapał jednak Bednarek.

Kolejorz długo szukał właściwego rytmu, nie pomagał w tym wysoki pressing Warty. Oba zespoły starały się konstruować akcje, brakowało jednak konkretów pod bramkami.

Takie zespoły jak Lech nie wybaczają błędów, o czym w 27. minucie przekonała się Warta. Piłkę na swojej połowie stracił Rybicki, a na bramkę Zielonych pomknął kontratak, zakończony pięknym i skutecznym strzałem Ramireza. Radość gospodarzy nie trwała jednak długo, bo biorący udział w akcji Ishak był na spalonym, co pokazała analiza VAR.

W miarę upływu czasu przewagę zyskiwał Lech, widoczny był jednak brak Tiby, bez którego gra Kolejorza w środku pola wygląda dużo gorzej. Ostatecznie w pierwszej połowie gole nie padły.

Po zmianie stron Warta nie była już tak dobrze dysponowana i znacznie rzadziej gościła na połowie Lecha. Zieloni stworzyli sobie na dobrą sprawę jedną dogodną okazję: z rzutu wolnego w bocznym sektorze dośrodkował Trałka, do piłki świetnie wyskoczył i celnie ją uderzył Ławniczak, skuteczną interwencją popisał się jednak Bednarek.

Lech dysponuje lepszymi piłkarzami niż Warta i było to widoczne w drugiej połowie, kiedy Zieloni zaczęli opadać z sił, a wtedy trudno było im nadrabiać ambicją różnicę w umiejętnościach.

Kolejorz atakował, zmarnował nawet kilka niezłych okazji, jego przewaga jednak rosła i w pewnym momencie stało się jasne, że bezbramkowy remis będzie sukcesem Warty. Trener Żuraw miał również więcej atutów na ławce rezerwowych, a zmiennicy mocno dawali się we znaki zmęczonej obronie Zielonych.

O losach meczu przesądził jeden gol: chcący zablokować strzał zza pola karnego Trałka został trafiony w rękę, a arbiter wskazał na 11. metr (jego decyzję potwierdzono na wozie VAR). Próbę nerwów wytrzymał Moder, który w przeszłości był związany z młodzieżowymi zespołami Warty.

Zwycięstwo Lecha należy ocenić jako zasłużone. Gospodarze, szczególnie po przerwie, byli po prostu lepszym zespołem i konsekwencja dała im jedną, ale jakże cenną bramkę.

Warta po raz trzeci przegrała jedną bramką. Zielonym nie można odmówić ambicji i niezłej (choć momentami szczęśliwej) gry w obronie, ale bez zwiększenia potencjału ofensywnego trudno będzie punktować w PKO BP Ekstraklasie.

Lech Poznań - Warta Poznań 1:0 (0:0)

Lech: Bednarek - Czerwiński, Rogne, Satka, Puchacz (Kraweć 75'), Skóraś (Awwad 66'), Moder, Marchwiński (Tiba 57'), Ramirez, Sykora (Kamiński 57'), Ishak (Kaczarawa 75')

Rezerwowi: Malenica, Kraweć, Crnomarković, Muhar, Dejewski, Kaczarawa, Tiba, Awwad, Kamiński

Warta: Lis - Grzesik, Kuzdra, Kieliba, Ławniczak, Rybicki, Trałka, Kupczak, Janicki (Czyżycki 64'), Jakóbowski (Rodriguez 64'), Kuzimski (Jaroch 73')

Rezerwowi: Bielica, Ivanov, Handzlik, Szmyt, Czyżycki, Rodriguez, Spychała, Jaroch, Małek

Bramki: Moder 90' (k)

Kartki: Kuzimski 66' (żółta), Ławniczak 69' (żółta), Trałka 89' (żółta), Ramirez 90' (żółta),

90
4 minuty doliczone, teraz będzie rzut rożny dla Warty
87
Kluczowy, bardzo ryzykowny, ale skuteczny wślizg Ławniczaka powstrzymał Awwada, który wyszedłby sam na sam z bramkarzem
85
Nie ma gola! W świetnej sytuacji był Kaczarawa, ale skutecznie interweniował Lis
72
Dobra akcja Lecha, Czerwiński dogrywał w pole karne, na posterunku był jednak Kieliba, który uprzedził Awwada
62
Warta jest po przerwie bezzębna, wszelkie ataki zwykle są rozbijane 40 metrów przed bramką Lecha
61
Dobre dośrodkowanie Czerwińskiego z prawej strony, Skóraś uderzał głową z 10. metra, ale prosto w bramkarza Warty
50
Powinno być 1:0 dla Lecha! Świetna kontra, Ishak przebiegł pół boiska, zagrał płasko w pole karne, tam był Skóraś, ale w świetnej sytuacji nie trafił w bramkę
39
Puchacz ładnie założył siatkę rywalowi, by już w polu karnym, ale został powstrzymany - rzut rożny dla Lecha
38
Zieloni wysoko wychodzą do pressingu, utrudniają Lechowi rozegranie piłki od tyłu
35
Skóraś urwał się prawą stroną, zagrał w pole karne, dobrze ustawiony był jednak Grzesik
33
Okazję do odpoczynku otrzymał dzisiaj Tiba i widać spadek jakości w formacji pomocy Kolejorza
27
Strata Rybickiego, Lech pomknął z kontrą, piłka trafił w pole karne do Ramireza, a ten pięknie posłał piłkę nad Lisem
27
Ramirez! Piękny gol dla Lecha
26
Niecelne uderzenie Sykory
25
Świetne zagranie Modera na prawo, tam był Czerwiński, ale jego podanie nie trafiło do kolegów
25
Rybicki zagrywał w kierunku Jakóbowskiego, ten był w polu karnym, ale nie przejął piłki
24
W składzie Warty jest dzisiaj 6 zawodników, dla których to pierwszy sezon w ekstraklasie
22
Lechici długo rozgrywali piłkę pod polem karnym Warty, skończyło się stratą
20
Lech przejął piłkę, była świetna opcja do kontry, ale Marchwiński stracił piłkę przed polem karnym
19
Na razie to Warta stwarza sobie sytuacje
18
Dośrodkowanie Janickiego z rzutu rożnego, niecelne uderzenie głową w wykonaniu Trałki
17
Dośrodkowanie Trałki w pole karne Lecha, ale Kieliba nie sięgnął piłki
16
Pojedynek Kuzdry i Skórasia, górą ten pierwszy
14
25 lat temu Warta pokonała przy Bułgarskiej Lecha 2:1. Jak będzie teraz?
9
Świetna atmosfera na trybunach, słychać oczywiście przede wszystkim doping kibiców Kolejorza
7
7 minut za nami, na razie wbrew oczekiwaniom ekspertów Warta nie ogranicza się do defensywy