Reklama
Reklama

Trudna sytuacja Ławicy. Poseł Szłapka interweniuje w ministerstwach

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Interpelacja poselska przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapki dotyczy pomocy publicznej dla Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

O trudnej sytuacji Ławicy informowaliśmy już w minionych dniach. Planowane jest zwolnienie co najmniej 20 procent załogi, a docelowo nawet 40 procent. Przedstawiciele poznańskiego lotniska w swoim środowym komunikacie zapewniają, że robią wszystko, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy, ale zwolnienia są nieuniknione.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W związku z trudną sytuacją z pytaniem o pomoc publiczną dla Ławicy poseł Adam Szłapka zwrócił się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Jak wskazuje poseł Szłapka w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 "minister właściwy do spraw transportu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, obowiązany został do określenia w drodze rozporządzenia sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska".

Dodaje, że obecnie już od ponad miesiąca, rozporządzenie znajduje się na etapie Komisji Prawniczej, po której trafić ma do notyfikacji do Komisji Europejskiej - projekt rozporządzenia wymaga jej zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Nie ulega wątpliwości, że polskie lotniska, które znalazły się w wykazie lotnisk użytku publicznego wymagają pilnego wsparcia finansowego, które zapewnione zostanie w wyniku przepisów wskazanego wyżej rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej lotniska - tłumaczy Szłapka. Wskazane środki stanowić mogą ostatnią deskę ratunku m.in. dla portu lotniczego Poznań Ławica - dodaje.


Poseł w swojej interpelacji do ministrów pyta między innymi o to jak obecnie prezentuje się harmonogram prac nad wskazanym rozporządzeniem oraz w jakim terminie zostanie ono przekazane do notyfikacji Komisji Europejskiej oraz kiedy polskie lotniska z wykazu lotnisk użytku publicznego mogą spodziewać się przedłożenia projektu do podpisu ministra oraz do ogłoszenia.

Komunikat w zarządu Ławicy na temat zwolnień można przeczytać tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
23.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro