Reklama
Reklama

Zjazdy na linach, walka w budynkach i ratownictwo - terytorialsi wracają do intensywnych ćwiczeń

fot. DWOT

Ponad setka żołnierzy ze 125. batalionu lekkiej piechoty ma za sobą kolejne intensywne ćwiczenia.

Po okresie dużego zaangażowania w działalność związanego z zwalczeniem koronawirusa żołnierze z Leszna wracają do intensywnego szkolenia bojowego. Pomimo tego, że system szkolenia zmienił się i bardzo duży nacisk w tej chwili żołnierze WOT przykładają do działań pomocowych i ratowniczych to nadal największa cześć szkolenia skupia na szkoleniu typowo wojskowym. Osiąganie zdolności bojowych przez WOT uwarunkowane jest wdrożeniem nowatorskich standardów i form szkolenia a przeprowadzanie takich ćwiczeń umożliwia infrastruktura poligonowa w okolicach Leszna - informuje kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Pod czujnym okiem instruktorów, żołnierze-ochotnicy musieli sprostać wielu zadaniom, które składały się z kilku modułów. Nie lada wyzwaniem okazało się przećwiczenie techniki szybkiego desantowania przy użyciu liny statycznej w sytuacji pokonywania terenu pod dużym kątem. Dodatkowym utrudnieniem w czasie działania żołnierzy był kontakt ogniowy z przeciwnikiem. Zjeżdżający po linie musieli się wzajemnie osłania a ćwiczyli w pełnym oporządzeniu żołnierza piechoty. Ten element jako cześć szkolenia z pokonywaniu trudnych terenów przygotowany został przy współpracy z instruktorami ze stowarzyszenia Survival Team Leszno - dodaje rzecznik.

Terytorialsi mają bronić i wspierać lokalną społeczność. W razie konfliktu zbrojnego bardzo cenną umiejętnością może okazać się znajomość zasad walki w środowisku zurbanizowanym. Dlatego kolejną częścią szkolenia było działanie w tzw. Killing House o nazwie "Amazonka". Jest utworzony ze specjalnych modułów obiekt, który ma pomóc w wyszkoleniu żołnierza w walce w zamkniętych pomieszczeniach. Działanie w bliskim dystansie jest jednym z trudniejszych elementów ćwiczeń. Dlatego "Amazonka" została przygotowana tak, aby żołnierze nie wyuczyli się jednego schematu działania, ponieważ obiekt umożliwia zmianę układu pomieszczeń - tłumaczy por. Tomasz Drab ze 125 blp.

Na każdych zajęciach odbywają się też szkolenia przeciwkryzysowe i ratownicze dlatego, że oprócz obrony WOT ma wspierać także obywateli w sytuacjach kryzysowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro