Reklama
Reklama

Dzięki tym misiom dzieci w Afryce będą mogły chodzić do przedszkola

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Ruszyła akcja "Misie na misje".

Podczas narodowej kwarantanny siostra Cecylia Śmiech (Poznanianka Roku 2019) zaczęła robić na szydełku przepiękne misie i przekazała je Fundacji "Redemptoris Missio". To siostra, która od lat robi na drutach tysiące czapek dla dzieci z Afganistanu. Do siostry dołączyły kolejne panie z kluby Włóczkersów. Postanowiliśmy, że pieniądze ze sprzedaży zabawek zostaną przekazane ojcu Alojzemu Chrószczowi, a o. Alojzy wybuduje za nie przedszkole.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Ojciec Alojzy Chrószcz pracuje w Kamerunie od 42 lat, jest misjonarzem ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. Odwiedza chorych z najdalszych wiosek i organizuje dla nich pomoc. Dla najmłodszych dzieci buduje przedszkola. Przedszkola w najbiedniejszych rejonach nie są znane. Dzieci pozbawione opieki podczas gdy rodzice pracują w polu bardzo często ulegają poparzeniom od ogniska, skaleczeniom, a w ekstremalnych przypadkach padają łupem dzikich zwierząt - informuje Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji "Redemptoris Missio".
Przedszkole powstanie w na północy Kamerunu w pobliżu miejscowości Figuil, gdzie pracuje misjonarz. Koszt jego budowy to 1500 Euro. Mury wzniosą z własnoręcznie wypalanych cegieł rodzice dzieci, natomiast Polacy ufundują blaszany dach i ławki dla dzieci. Edukacja w Kamerunie jest na zatrważająco niskim poziomie. Wśród dorosłych kobiet w Kamerunie 40% nie potrafi czytać i pisać. Słabo opłacani nauczyciele nie zawsze docierają do pracy, w zatłoczonych ponad stuosobowych klasach dzieci uczą się wszystkiego na pamięć. W najuboższych miejscach w porze deszczowej kryte strzechą ze słomy z prosa dachy przeciekają - dodaje.

Edukacja to najlepszy sposób, aby dzieci mogły wyrwać się z kręgu biedy i zmienić swoją przyszłość, dlatego tak ważne jest aby od najmłodszych lat mogły się uczyć.
Misie będą dostępne w formie cegiełek na profilu Fundacji. Do Akcji mogą też dołączyć szkoły i przedszkola, które chciałyby zorganizować u siebie kiermasze i sprzedawać ręcznie wyrobione misie.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro