Reklama
Reklama

Problem z odbiorem odpadów w Poznaniu: 2,5 tys. skarg od mieszkańców

archiwum | fot. Czytelnik

Jeśli do 25 września wszystko nie wróci do normy Remondis Sanitech musi się liczyć z konsekwencjami.

Od początku września niemal każdego dnia zwraca się do nas mnóstwo Czytelników informując, że w tym miesiącu jeszcze ani razu nie odebrano z ich posesji odpadów zmieszanych. Problem jest też z odbiorem odpadów segregowanych. Nieprawidłowości dotyczą szczególnie dzielnic Jeżyce, Piątkowo, Morasko, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki, Strzeszyn, gdzie od 1 września Remondis, w wyniku przetargu, rozpoczął świadczenie usługi. Mieszkańcy obawiają się, że niebawem przy posesjach pojawią się szczury i robactwo.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

O sprawie na naszych łamach pisaliśmy już kilkukrotnie. To, że problem z odbiorem odpadów jest naprawdę poważny zauważają też przedstawiciele miasta. W środę na wezwanie zastępcy prezydenta Bartosza Gussa, odbyło się spotkanie z zarządem firmy Remondis. Było ono wynikiem licznych informacji docierających do urzędu od mieszkańców Poznania dotyczących braku odbioru odpadów w terminie. Wystąpiły też problemy związane z niedostarczeniem na czas pojemników i worków oraz nowych harmonogramów.

Już 15 września Związek Międzygminny GOAP, jako zarządzający systemem gospodarki odpadami m.in. w Poznaniu, wezwał Remondis do należytego wykonania umowy na odbiór i transport odpadów komunalnych oraz pilnego usunięcia naruszeń.

Sytuacja, w której odpady przez ostatnie 2 tygodnie nie są odbierane od mieszkanek i mieszkańców Poznania, jest nie do przyjęcia - podkreśla stanowczo zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss. Dlatego wezwaliśmy Remondis do pilnego unormowania sytuacji i odbioru odpadów. Wyznaczony został termin 25 września, do którego wszystko musi wrócić do normy. Jeśli do tego czasu sytuacja się nie zmieni, wykonawca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Dodatkowo osobiście będę monitorował podjęte przez wykonawcę działania, poprzez cotygodniowe spotkania - dodaje.

Aktualnie przygotowywane są różne warianty rozwiązania zaistniałej sytuacji. Oprócz naliczenia kar wynikających z zawartych umów, będzie możliwe również uruchomienie zlecenia zastępczego.

Spółka Remondis wyjaśnia, że kłopoty z odbieraniem odpadów spowodowane są m.in. związanymi z pandemią opóźnieniami w dostawie pojazdów oraz rozpoczęciem realizacji usługi w nowych rejonach. Wiąże się to zawsze z koniecznością przygotowania zaplecza systemu informatycznego, na podstawie którego odbiory odpadów są planowane i realizowane - tłumaczą miejscu urzędnicy.

Należy podkreślić, że w Poznaniu każdego dnia samochody odbierające odpady realizują około 215 tras. Każda z nich liczy średnio około 200 adresów. Oznacza to, że dziennie w mieście realizowanych jest około 43 tysiące odbiorów odpadów. Z powodu opóźnień w ich wywozie trafiło ok. 2,5 tys. zgłoszeń od mieszkańców Poznania - dodają.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.73 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro