Reklama
Reklama

Poznański skwer z nagrodą za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną na świecie

archiwum | fot. pawelgrobelny.com
archiwum | fot. pawelgrobelny.com

Tym razem skwer na Chwaliszewie zachwycił jurorów paryskiego konkursu "DNA PARIS DESIGN AWARD 2020".

Projekt polskiego projektanta znalazł się wśród piętnastu najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych z całego świata. Skwer zachwyca dzięki unikalnej ławce, wykonanej z drewna bangkirai i cortenu, która stanowi jego środek. W tym miejscu postawiono na otwartą formę mebla miejskiego, nie do końca określoną, pozostawiającą różne możliwości użytkowania przez mieszkańców i turystów, jak chociażby organizowanie pikników i używanie go jako tarasu, tyle że znajdującego się w przestrzeni miejskiej.

To już trzecia nagroda, jaką zdobył poznański skwer. W 2018 roku projekt Pawła Grobelnego zdobył główną nagrodę jury "Polska Architektura XXL" w kategorii "Przestrzeń Publiczna". Natomiast w roku 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Twórca odpowiedzialny za projekt ławki, specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Jego prace znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju, a także w podparyskiej dzielnicy biznesu La Defense.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro