Reklama
Reklama

81. rocznica napadu wojsk sowieckich na Polskę. "Sowiecka agresja była nożem wbitym w plecy"

fot. UMP
fot. UMP

Dziś w Poznaniu zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w Farze Poznańskiej. Później pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich złożone zostały kwiaty, po czym uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Sowiecka agresja była nożem wbitym w plecy, uniemożliwiającym obronę ziem zachodnich przed hitlerowskimi Niemcami. Dzisiejsze obchody to jednak nie tylko hołd oddany pamięci uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. To także lekcja na przyszłość, która uczy nas, że wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze. To wartości, o które trzeba dbać również w czasie pokoju - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę w 1939 r. przez lata - w Polsce ludowej - była zakazaną, nieobecną publicznie. O tym, o czym nie chciała pamiętać ludowa władza, pamiętało jednak wielu Polaków. I tak jest po dziś dzień - mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
19.54 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro