Reklama
Reklama

W Wielkopolsce potwierdzono kolejne ognisko wirusa ASF

Zdjęcie ilustracyjne | fot. skeeze / pixabay.com

Choroba zaatakowała świnie w gospodarstwie w gminie Blizanów.

Sytuację dotyczącą podjętych działań oraz dalszych rekomendacji omówiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Najważniejszym zadaniem dla polskiej weterynarii i służb jest ustalenie przyczyn, w jaki sposób i kto doprowadził do pojawienia się ogniska ASF na terenie powiatu kaliskiego. To sytuacja kuriozalna, bowiem nie było przypadków padłych dzików u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie - podkreślił główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

Zgodnie z zaleceniami głównego lekarza weterynarii wojewoda wielkopolski przeprowadzi we współpracy ze służbami weterynaryjnymi ponowną akcję informacyjno-szkoleniową dla rolników.

Gwarantuję że wspólne działania wszystkich służb będą koncentrowały się na zabezpieczeniu tego regionu przed rozprzestrzenianiem się ASF, a wydane rekomendacje zostaną jak najszybciej zrealizowane. Nasza dobra współpraca rządu z samorządem również w tym trudnym dla wielkopolskiego rolnictwa czasie będzie
prowadzona
- deklarował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Aktualnie, jak poinformował Andrzej Żarnecki - wojewódzki lekarz weterynarii, dokonano zabicia świń w ognisku w gospodarstwie w miejscowości Łaszków, gmina Blizanów liczącego 131 szt. Prowadzone są dalsze działania inspekcji powiatowej związane chociażby z odkażeniem terenu, na miejscu pracuje zespół dochodzeń epizootycznych przy głównym lekarzu weterynarii. Inspekcja weterynaryjna dokona pobrań próbek z gospodarstw kontaktowych oraz znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ogniska - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie określające obszar zakażony oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Jego wprowadzenie narzuca ograniczania w sprzedaży świń, ich transporcie, nakłada też obowiązki dotyczące bioasekuracji. Od początku roku w Wielkopolsce do tej pory stwierdzono 5 ognisk ASF. Wygaszono 2 ogniska ASF.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro