Reklama
Reklama

W Wielkopolsce potwierdzono kolejne ognisko wirusa ASF

Zdjęcie ilustracyjne | fot. skeeze / pixabay.com

Choroba zaatakowała świnie w gospodarstwie w gminie Blizanów.

Sytuację dotyczącą podjętych działań oraz dalszych rekomendacji omówiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Najważniejszym zadaniem dla polskiej weterynarii i służb jest ustalenie przyczyn, w jaki sposób i kto doprowadził do pojawienia się ogniska ASF na terenie powiatu kaliskiego. To sytuacja kuriozalna, bowiem nie było przypadków padłych dzików u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie - podkreślił główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

Zgodnie z zaleceniami głównego lekarza weterynarii wojewoda wielkopolski przeprowadzi we współpracy ze służbami weterynaryjnymi ponowną akcję informacyjno-szkoleniową dla rolników.

Gwarantuję że wspólne działania wszystkich służb będą koncentrowały się na zabezpieczeniu tego regionu przed rozprzestrzenianiem się ASF, a wydane rekomendacje zostaną jak najszybciej zrealizowane. Nasza dobra współpraca rządu z samorządem również w tym trudnym dla wielkopolskiego rolnictwa czasie będzie
prowadzona
- deklarował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Aktualnie, jak poinformował Andrzej Żarnecki - wojewódzki lekarz weterynarii, dokonano zabicia świń w ognisku w gospodarstwie w miejscowości Łaszków, gmina Blizanów liczącego 131 szt. Prowadzone są dalsze działania inspekcji powiatowej związane chociażby z odkażeniem terenu, na miejscu pracuje zespół dochodzeń epizootycznych przy głównym lekarzu weterynarii. Inspekcja weterynaryjna dokona pobrań próbek z gospodarstw kontaktowych oraz znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ogniska - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie określające obszar zakażony oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Jego wprowadzenie narzuca ograniczania w sprzedaży świń, ich transporcie, nakłada też obowiązki dotyczące bioasekuracji. Od początku roku w Wielkopolsce do tej pory stwierdzono 5 ognisk ASF. Wygaszono 2 ogniska ASF.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
12℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
25.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro