Reklama
Reklama

NFZ nakłada karę na szpital, którego dwie młode pacjentki zmarły w sierpniu

fot. Lech Janicki Starosta Ostrzeszowski / FB
fot. Lech Janicki Starosta Ostrzeszowski / FB

Okazało się, że placówka nie mała podpisanej umowy na transport medyczny dla swoich pacjentów.

W ostatnim czasie zmarły dwie młode pacjentki ostrzeszowskiego szpitala. Ciężarna 28-latka oraz 35-latka. Młodsza z kobiet trafiła do placówki na początku sierpnia, po czym po przetransportowaniu do innego szpitala zmarła. Z kolei 35-latka pomocy szukała w ostrzeszowskim szpitalu pod koniec sierpnia - według relacji rodziny zmarłej za każdym razem odsyłano ją do domu. Gdy przyszła do szpitala po raz ostatni 27 sierpnia kobiecie udzielono konsultacji "przez domofon". W końcu w związku z nasilającymi się bólami rodzina wezwała pogotowie. Karetka zawiozła ją do tego samego szpitala. Na pomoc było już za późno. Oba przypadki wyjaśniane są przez prokuraturę.

Decyzją starosty ostrzeszowskiego odwołana została rada nadzorcza placówki.

Na jaw wyszły właśnie nowe informacje. Jak ustalił portal wlkp24.info od lutego tego roku nie posiadała transportu oraz umowy na podwykonawstwo z innym szpitalem. Ta podpisana ze szpitalem w Ostrowie Wielkopolskim została rozwiązana i nie zgłoszona do NFZ. Szpital miał w obowiązku powiadomić Narodowy Fundusz Zdrowia o rozwiązaniu tej umowy. Nie zrobił tego, a my nie mieliśmy wiedzy, że szpital w tym momencie nie potrafi zapewnić transportu medycznego dla swoich pacjentów - mówi w rozmowie z lokalnym portalem Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na szpital karę w wysokości 30 tysięcy złotych.

W najbliższych dniach ma zostać wybrana nowa rada nadzorcza Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Trwają ostatnie rozmowy. To muszą być osoby, które mają wiedzę na temat szeroko pojętej służby zdrowia - informuje w rozmowie z wlkp24.info Zofia Witkowska, wicestarosta ostrzeszowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro