Bardzo duży spadek zainteresowania wynajmem mieszkań w Poznaniu. W sierpniu aż o połowę
Epidemia koronawirusa silnie oddziałuje na gospodarkę.
Skutki epidemii najbardziej odczuwalne są na rynku najmu mieszkań. Według danych przygotowanych przez serwis Morizon.pl, w sierpniu - miesiącu, który każdego roku był najgorętszym okresem zarówno dla poszukujących jak i wynajmujących - popyt na oferowane do wynajęcia lokale był w całej Polsce o ponad 40% niższy niż przed rokiem. W Poznaniu odnotowano spadek aż o 51% rok do roku!
Ubyło przede wszystkim studentów, którzy w tym okresie szukali lokum na czas studiów. Spadło zainteresowanie najmem ze strony obywateli Ukrainy i Białorusi. Zarówno utrudnienia związane z przemieszczaniem się (kwarantanna, testy na obecność COVID, ograniczenia połączeń lotniczych, etc.) jak i pogorszenie się sytuacji na rynku pracy ograniczyły ich napływ do naszego kraju - czytamy w raporcie. Według statystyk gorsza sytuacja niż w sierpniu była tylko w kwietniu - wtedy jednak znajdowaliśmy się w stanie lockdownu.
Jak zauważa Marcin Drogomirecki z Morizon.pl taka sytuacja skutkuje obniżkami stawek czynszów. W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wielu ofert są nawet o ponad 20% niższe. Ponadto właściciele, by skusić lepszymi ofertami decydują się na remont i podnoszenie standardu mieszkań. Według raportu w Poznaniu za jeden pokój średnio zapłacimy 1400 zł miesięcznie, a a za mieszkania dwu, trzy i cztero - pokojowe odpowiednio 1750 , 2100 i 2450 zł.
Spadek popytu wywołany wybuchem epidemii wciąż widoczny jest na rynku sprzedaży mieszkań. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że grono klientów na zakup własnego "M" było w sierpniu o 1/5 mniejsze niż przed rokiem. Co między innymi jest skutkiem ograniczenia akcji kredytowej przez banki, ale też ostrożnością klientów.
Według danych serwisu Morizon.pl wciąż dużym zainteresowaniem klientów cieszą się domy. Popyt na tym rynku unormował się i praktycznie wrócił do ubiegłorocznego poziomu. Natomiast ogromnym zainteresowaniem cieszą się działki, zarówno rekreacyjne jak i budowlane. Popyt na nie jest dużo wyższy niż przed rokiem.
Najpopularniejsze komentarze