Reklama
Reklama

Poznański prokurator stracił immunitet. Miał w gabinecie zdjęcie Kaczyńskiego w mundurze nazisty

fot. Arek Socha / Pixabay

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odebrała immunitet poznańskiemu prokuratorowi.

Jak informuje "Rzeczpospolita", decyzja pozwala postawić śledczemu zarzuty karne. Mają dotyczyć one znieważenia osoby publicznej, przekroczenie uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego. Już wcześniej został on zawieszony w obowiązkach.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Prokurator powiesił w swoim gabinecie wydrukowanego mema, który krążył w mediach społecznościowych. Przedstawiał on Jarosława Kaczyńskiego w mundurze nazisty, trzymającego w rękach flagę PiS. Stojąca za politykiem grupa cywilów "zastygła" w hitlerowskim pozdrowieniu, a wszystko było podsumowane hasłem "Ein Volk, ein PiS, ein Katschor".

Fotomontaż był przyklejony do kalendarza ściennego, wiszącego w ustronnym miejscu, niewidocznym dla postronnych. Ktoś jednak zrobił zdjęcie i wysłał do przełożonych Krzysztofa L., co zaowocowało przeszukaniem ze strony wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Zabezpieczono również komputer prokuratora.

Przed sądem dyscyplinarnym Krzysztof L. tłumaczył, że obrazek miał charakter satyryczny, mimo to już w zeszłym roku zawieszono go na pół roku, a później przedłużono tę decyzję.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że uchylenie immunitetu nie przesądza o winie prokuratora, bo to rozstrzygnie dopiero ewentualny proces.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro