Reklama

Rząd chce w pełni oskładkować umowy zlecenia. Odczuje to milion Polaków

fot. sk

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania umów zlecenia.

Jak informuje portal money.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie porzuciło tego pomysłu, choć wcześniej był on przesuwany, głównie ze względów politycznych.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Zmiany obejmą około miliona osób pracujących na tego typu umowach. Obecnie obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne objęte są "zlecenia" do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli więc ktoś zarabia 2600 zł brutto, a na kolejnej umowie np. 3500 zł brutto, wówczas od tej drugiej nie odprowadza już składek.

Podobnie jest np. gdy ktoś pracuje na etacie i dodatkowo wykonuje zlecenie lub łączy taką umowę z działalnością gospodarczą.

Po zmianach wszystkie zlecenia będą oskładkowane. Rząd przekonuje, że to dla dobra obywateli - więcej pieniędzy zostanie odłożonych na przyszłe emerytury - ale "na teraz" oznaczać będzie to niższe zarobki "na rękę" i wzrost kosztów pracodawców.

Na razie nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Rząd z pewnością nie zdąży z nowym prawem na 1 stycznia.

Według money.pl zmiany nie obejmą umów o dzieło. Tutaj opór stawia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponieważ z "dzieła" korzysta np. wielu artystów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro