Reklama
Reklama

Kolejne oszustwo za pośrednictwem Facebooka

fot. policja

Policjanci ze Złotowa w ostatnich dniach odnotowali kolejne takie zgłoszenie.

Zaczyna się od włamania na cudze konto na Facebooku. - Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki czy też opłacenie zamówionej paczki - wyjaśnia złotowska policja.

Osoby, do których zwraca się oszust myślą, że rozmawiają ze swoim znajomym. Chcąc pomóc przelewają pieniądze na wskazane konto lub dokonują za niego płatności. Tym samym zasilają konto oszusta. W ostatnich dniach jeden z mieszkańców powiatu złotowskiego stracił w ten sposób kilkaset złotych.

- Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy. W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów - apelują funkcjonariusze.

Istotne jest także, by pilnować haseł dostępowych do swoich kont w mediach społecznościowych i stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
15.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro