Reklama

Poznańscy policjanci rozbili grupę okradającą konta bankowe. Zarzuty dla 12 osób

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com

Do zatrzymań doszło 1 września.

Poznańscy policjanci zajmujący się cyberprzestępczością zatrzymali 1 września 3 osoby podejrzane o włamywanie się i okradanie kont bankowych. - Na czele grupy stał 24 latek, informatyk samouk spod Warszawy. Zatrzymana została kobieta i mężczyzna ze Śląska, którzy byli najbliższymi współpracownikami hakera - informuje Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Poszkodowani to co najmniej 70 osób z różnych stron Polski. Tylko w ciągu miesiąca grupa przepuszczała przez swój "system" kilkaset tysięcy złotych. Jak? - Zatrzymany 24-letni haker stworzył złośliwe oprogramowanie. Na portalach ogłoszeniowych on i jego najbliżsi współpracownicy oferowali za darmo różne drobne przedmioty np. odzież dziecięcą albo puste puszki po gazowanych napojach. Oczekiwali tylko opłacenia przesyłki. W tym celu przesyłali osobie zainteresowanej link do transakcji. I tutaj tkwił haczyk. Link był całkowicie sfałszowany. Odsyłał do strony transakcji niemal identycznej jak na rzeczywistym portalu. Osoba zainteresowana transakcją wpisując login i hasło do konta bankowego, by opłacić przesyłkę tak naprawdę ujawniała swoje dane hakerom - dodaje.

Oszuści, gdy już uzyskali dostęp do cudzego konta, przejmowali nad nim kontrolę zmieniając login i hasło. Wszystkie pieniądze przelewem trafiały na specjalnie utworzone konto. Ale na tym nie kończono. Oszuści zaciągali kredyty posługując się cudzymi kontami. Okazję wykorzystywali całkowicie - brali maksymalną liczbę kredytów na maksymalne możliwe kwoty.

- Pieniądze były przepuszczane przez konta tak zwanych testerów płatności. Były to najczęściej przypadkowe osoby, które szukały zatrudnienia. Za odpowiednią prowizję zgadzały się na transfery dużych sum przez swoje konta. Na końcu finansowego łańcucha zrabowane pieniądze były zamieniane na kryptowaluty i ukrywane w Internecie na odległych serwerach - kończy.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało 12 osób. Chodzi o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanie nią, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i wyłudzenia. Grozi za to nawet 10 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro