Reklama
Reklama

Wysoki rating Poznania. "To najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Aerofoto Kaczmarczyk

Perspektywa ratingów jest stabilna. Oznacza to, że Miasto posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

W piątek, 4 września agencja Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-".

Prognoza stabilna oznacza, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna ulec zmianie. Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Agencja Fitch utrzymała również swoją poprzednią opinię - ocena ratingowa Miasta jest obecnie ograniczona ratingiem Polski. Wobec tego każda zmiana ratingu kraju będzie automatycznie odzwierciedlona w ratingu Poznania - informują miejscy urzędnicy.

W swojej ocenie Fitch bierze pod uwagę dobre zarządzanie finansami Miasta ukierunkowane na skuteczne ograniczanie wzrostu wydatków operacyjnych, bezpieczną politykę zarządzania długiem, stabilną płynność finansową, potencjał i silną lokalną gospodarkę w kontekście sytuacji finansowej budżetu Miasta. Poznań jest najsilniejszym ekonomicznie regionalnym polskim miastem. Świadczy o tym jeden z najwyższych w kraju poziomów Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca (2-krotnie przewyższający średnią krajową) oraz jedna z najniższych wśród polskich miast stopa bezrobocia - dodają urzędnicy.

Fitch to jedna z najbardziej znanych i znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność 6 000 emitentów z więcej niż 100 krajów. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych, ale też przyszłych inwestorów, o wypłacalności tego miasta i o jego wiarygodności.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
18.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro