Reklama
Reklama

Przebudowa skweru Eki z Małeki. Jest ostateczna wersja koncepcji!

fot. ZDM / wizualizacja
fot. ZDM / wizualizacja

Konsultacje społeczne poświęcone przyszłości placu u zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza zakończyły się na początku lipca.

Nadesłane przez mieszkańców uwagi i propozycje zostały przeanalizowane, a część z nich uwzględniono w ostatecznej wersji koncepcji przebudowy skweru.

Dialog z mieszkańcami poświęcony przyszłości skweru Eki z Małeki rozpoczął się we wrześniu 2019 roku. W ramach pierwszego etapu konsultacji przeprowadzono badania ankietowe, bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami oraz warsztaty. W oparciu o ich wyniki, wyrażające oczekiwania, potrzeby i obawy lokalnej społeczności, powstała koncepcja przebudowy placu. Została ona zaprezentowana w drugim etapie konsultacji, którego celem była wersyfikacja na ile zaprojektowane rozwiązania odpowiadają na oczekiwania mieszkańców - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Propozycja przygotowana przez pracownię Front_Architects została dobrze przyjęta przez uczestników konsultacji społecznych. Głównym narzędziem służącym ocenie koncepcji była ankieta, przygotowana w wersji elektronicznej i papierowej. Mieszkańcy wypełnili łącznie 130 ankiet, odpowiadając zarówno na ogólne pytania dotyczące kierunku zmian na skwerze, jak i zabierając głos w sprawie konkretnych pomysłów - tłumaczy. Zawarte w nim wnioski i rekomendacje zostały przeanalizowane przez projektantów i ZDM, którzy zdecydowali o uwzględnieniu części z nich w ostatecznej wersji koncepcji - kończy.

Ostatecznie zdecydowano o przeznaczeniu dodatkowej przestrzeni pod nasadzenia zieleni przy północnej pierzei skweru oraz w północno-wschodnim narożniku, przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną. Ponadto w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami, przynajmniej połowa ławek lub siedzisk posiadać będzie oparcia. Koncepcja uwzględnia też możliwość zainstalowania na terenie skweru Eki z Małeki miejskiego monitoringu wizyjnego. Mieszkańcy postulowali też o oddzielenie miejsc przeznaczonych do parkowania rowerów od przestrzeni przeznaczonej dla gastronomii. W odpowiedzi zaproponowano trzy zbiorcze lokalizacje stojaków rowerowych. Ponadto zdecydowano też, by informacje o obiektach, które mogą zainteresować użytkowników skweru (np. place zabaw, wybiegi dla psów, miejsca odpoczynku, parki) umieścić na nośnikach Systemu Informacji Miejskiej.

Kolejnym działaniem będzie opracowanie dokumentacji projektowej. Warunkiem przystąpienia do prac nad projektem jest zapewnienie środków na ten cel w planie finansowym ZDM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro