Reklama

3 poziomy szpitalnictwa w jesiennej strategii walki z Covid-19. Poznański szpital wśród dziewięciu w Polsce

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Jesienią, a więc podczas zapowiadanej drugiej fali zakażeń koronawirusem, będziemy mieć w Polsce 3 poziomy szpitalnictwa.

Jak wyjaśnił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, najniżej będą szpitale powiatowe, w których powstaną izolatki. Tam trafią pacjenci z podejrzeniem Covid-19, którzy zostaną przetestowani. Jeśli okaże się, że mają koronawirusa, zostaną przekazani do szpitala wyższego szczebla, gdzie będą poddawani leczeniu.

Drugim poziomem będą szpitale z oddziałami internistyczno-zakaźnymi i oddziałami zakaźnymi. W Polsce jest ich 87. To tam będą leczeni pacjenci zakażeni Covid-19, przy jednoczesnym obsługiwaniu innych pacjentów. W sumie w 87 szpitalach ma się znaleźć około 4000 łóżek dla zakażonych.

Trzeci, najwyższy poziom, to szpitale wielospecjalistyczne. Muszą to być placówki posiadające m.in. oddziały chirurgii ogólnej, neurologiczny, kardiologiczny, położniczy czy intensywnej terapii. Tam trafią pacjenci, którzy są zakażeni koronawirusem, ale wymagają specjalistycznego leczenia. Takich obiektów będzie 9 w Polsce. Wśród nich jest Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, a więc jedyny obecnie w województwie szpital jednoimienny. Co ciekawe, Ministerstwo Zdrowia informuje, że w tych szpitalach "będzie można udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem".

Wciąż działać będą izolatoria. Jedno z nich funkcjonuje w Poznaniu, w hotelu Ikar. Zmiany zajdą w kwestii testowania. Na testy kierować będą mogli m.in. lekarze rodzinni. - Będziemy chcieli przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy, czyli gorączka, duszność, kaszel - powiedział minister Niedzielski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro