Reklama

UOKiK przyjrzy się działalności Allegro. Są skargi od sprzedawców

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Allegro
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Allegro

Internetowy gigant od początku ma siedzibę w Poznaniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymuje skargi dotyczące zasad współpracy między Allegro i sprzedawcami. - Branża e-commerce rozwija się dynamicznie - na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej - chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Allegro wprowadziło m.in. zmiany w regulaminie dotyczące pobierania prowizji od sprzedaży. Prowizją objęta jest cała transakcja - nie tylko wartość przedmiotu, ale też koszt przesyłki. - Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi reakcjami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK - wyjaśnia urząd.

Prezes UOKiK dodaje, że w skargach pojawiają się sugestie o tym, że Allegro podwyższa prowizje, by podwyższyć wycenę spółki przed jej planowanym wejściem na giełdę, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach. - Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji - dodaje Tomasz Chróstny.

To nie koniec. - Pod lupę UOKiK trafią również przyjęte przez Allegro zasady zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart - informuje UOKiK.

Postępowanie wyjaśniające nie oznacza, że Allegro zostanie za coś ukarane. Po zakończeniu postępowania dowiemy się, czy pojawią się jakieś zarzuty wobec internetowego giganta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro