Oglądaj i działaj! Millennium Docs Against Gravity już w Poznaniu.

Od 4 do 13 września do stolicy Wielkopolski zawita po raz pierwszy Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Przez 10 dni Kino Muza w Poznaniu będzie gospodarzem największego festiwalu filmów dokumentalnych, odbywającego się w Polsce już po raz siedemnasty. To jedyna taka impreza artystyczna w Europie, która wydarza się jednocześnie w aż siedmiu miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Bydgoszcz, Katowice, Lublin oraz Poznań).
Bogaty program filmowy, który pojawi się na trzech ekranach Kina Muza tworzą premierowe seanse filmów dokumentalnych. Hasło przewodnie festiwalu inspirowane jest noblowską mową Olgi Tokarczuk i w pełni oddaje nastrój, w którym poznańska publiczność będzie mogła odnaleźć się w najbliższych dniach. Idea motta Z CZUŁOŚCI DO ŚWIATA nawiązuje do filmowej podróży - dookoła świata i w głąb nas samych. W festiwalowym repertuarze nie zabraknie wątków społecznych, ekologicznych, psychologicznych, feministycznych, popkulturowych, muzycznych, politycznych, geograficznych, architektonicznych, opowieści o świecie sztuki i mody, a także wszystkich tych tematów, które odważnie korespondują z kondycją współczesnego świata. Przed nami wyjątkowe wydarzenie, podczas którego spotyka się wiele zainteresowań współczesnego człowieka.
Filmem otwarcia festiwalu jest duński "FOTOGRAF WOJNY", po którego seansie 4 września odbędzie się spotkanie z głównym bohaterem - Janem Grarupem. To pierwsza z licznych możliwości wymiany myśli w trakcie poznańskiej edycji Millennium Docs Against Gravity. Przed nami również spotkanie z reżyserami filmu "Z WNETRZA" (6 września, godz. 18:00) - Cezarym Grzesiukiem, Tomaszem Szwanem oraz Krystianem Kamińskim, podczas którego skonfrontujemy się z życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego. Seans "WITAMY W CZECZENII" (7 września, godz. 18:00) stanie się punktem wyjścia do debaty na temat sytuacji osób LGBT+ w Czeczenii i skonfrontowania jej z polskim podwórkiem. Przy okazji projekcji obrazu "KAPITAŁ W XXI WIEKU" (8 września, godz. 18:00) wejdziemy śmiało w obszar ekonomii i sprawdzimy czy bogaci ludzie będą jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi? Spotkamy się z reżyserką filmu "ŚCIANA CIENI" (9 września, godz. 20:00), gdzie poruszymy temat alpinizmu i porozmawiamy o himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę. Projekcja filmu "IHUMAN" (10 września, godz. 18:00) będzie dobrym początkiem rozmowy z Jackiem Dąbrowskim - pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dla wszystkich osób dzielących pasję do podróżowania w programie znalazł się seans "TONY HALIK" (11 września, godz. 18:00), po którym odbędzie się spotkanie z producentkami. Temat niebezpieczeństw czyhających po drugiej stronie ekranu poruszymy rozmawiając z reżyserką obrazu "ZŁAPANI W SIECI" (11 września, godz. 18:00). Zastanowimy się również jak komedie romantyczne zmieniły nasze związku ("KOMEDIA ROMANTYCZNA", 13 września, godz. 13:30), a także porozmawiamy z bohaterką filmu "MALARKA I ZŁODZIEJ" (13 września, godz. 18:00), która w swojej historii postanowiła poznać bliżej człowieka, który ukradł jej obrazy.
Poza doświadczaniem wielobarwności świata w wygodnych fotelach kinowych, nie zabraknie również licznych możliwości do wspólnego działania. Przy okazji zestawu filmów ekologicznych dedykowanych dzieciakom, zatytułowanego PLANETA MOIM DOMEM (5 września, godz. 10:30), na otwartej przestrzeni Placu Wolności odbędą się międzypokoleniowe warsztaty szycia woreczków wielorazowych na zakupy. W tym samym dniu ten centralny punkt Poznania stanie się również miejscem targu płyt winylowych (godz. 10:00-18:00), dzięki któremu będzie można odnaleźć muzyczne perełki i poszerzyć analogową kolekcję w swoim domu. Dla wszystkich tych, którzy i które będą chciały zakończyć sobotę tanecznie, organizatorzy przygotowali na placu MTV Night, czyli silent disco nawiązujące do dźwięków najsłynniejszej telewizji muzycznej na świecie. Festiwal udowodni również, że sala kinowa może być świetną przestrzenią warsztatową. To właśnie w tym miejscu odbędzie się sesja jogowa paranajamy wg metody B.K.S. Iyengara ("IYENGAR: CZŁOWIEK, JOGA I DROGA UCZNIA", 6 września, godz. 11:00). Jednocześnie duński film "LIS TO LIZAŁ" stanie się inspiracją do warsztatów deskorolkowych dedykowanych dla dziewczyn, tych dużych i małych, które w niedzielne popołudnie (6 września, godz. 13:00-17:00) wspólnie będą miały okazje wjechać czterema kółkami na rampy. Oferta festiwalu skierowana jest do wszystkich, dlatego w harmonogramie nie zabraknie również pokazów z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością słuchu oraz z napisami dla osób niedowidzących.
Szczegółowe informacje o poznańskim programie znajdują się na oficjalnej stronie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz Kina Muza w Poznaniu. 10 wypełnionych projekcjami oraz wydarzeniami dni, skutecznie zachęca do zarezerwowania sobie wolnego czasu i rzucenia się w wir tematów, których kino dokumentalne się nie obawia.