Reklama
Reklama

Poznańskie obchody Dnia Solidarności i Wolności

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W poniedziałek również w stolicy wielkopolski odbyły się uroczystości z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

31 sierpnia 1980 r. powstał pierwszy w powojennej Polsce Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Od 2005 r. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności. Zostało ustanowione przez Sejm dla upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Poznańskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:30 mszą św. w kościele oo. Dominikanów. Później uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r., gdzie odbyła się oficjalna cześć wydarzenia - były przemówienia, a pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

Cztery elementy zdecydowały o fenomenie powstania, a potem zwycięstwa "Solidarności" - mówił Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". Pierwszy z nich to wybór papieża Polaka - kardynała Wojtyły. Drugi element to masowość i ogromna solidarność serc i umysłów ludzi. Trzeci, równie ważny, to wielkie dążenie do wolności, najpierw tej w wymiarze indywidualnym, a później zbiorowym. Ostatni, czwarty element, to ogromne pragnienie zmiany swojego życia na lepsze, dbałość o godność człowieka - dodał.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, tegoroczne obchody miały. ograniczony charakter - cała uroczystość odbyła się przy udziale ograniczonej liczby osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro