Reklama
Reklama

Spada sprzedaż mieszkań, ale ceny rosną. Poznań "najbardziej stabilnym miastem"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Convegni_Ancisa / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Convegni_Ancisa / pixabay.com

redNet Property Group oraz CBRE przygotowali dane dotyczące sprzedaży mieszkań w Polsce.

Okazuje się, że przez koronawirusa znacznie spadła sprzedaż mieszkań w drugim kwartale bieżącego roku. Spadki odnotowano we wszystkich największych polskich miastach. - W trzech miastach odnotowano spadek sprzedaży w drugim kwartale aż o połowę. Chodzi o Warszawę, gdzie sprzedano o 55% mniej mieszkań niż rok temu, Łódź, gdzie spadek był 50% i Trójmiasto z 48% spadkiem. Oczywiście jest to bezpośrednia konsekwencja epidemii koronawirusa. Utrudniony kontakt z klientami, praca zdalna i brak możliwości spotkań, negatywnie wpłynęły na rynek mieszkaniowy i utrudniły pracę biur sprzedaży - ocenia Robert Chojnacki z redNet Property Group.

We Wrocławiu sprzedaż mieszkań spadła o 41%, a w Krakowie o 37%. W Poznaniu także odnotowano spadek, ale dużo mniejszych niż na innych najważniejszych polskich rynkach. U nas spadek wyniósł zaledwie 10%.

Niestety próżno liczyć na to, że koronawirus wpłynął korzystnie na ceny mieszkań. - Nie tylko nie ma przecen, ale w kilku miastach ceny w drugim kwartale wzrosły nie tylko rok do roku, ale i w porównaniu do poprzedniego kwartału. Te wzrosty nie były duże, ale np. w Trójmieście w czerwcu ceny były wyższe o 4,5% niż w marcu - mówi Agnieszka Mikulska z CBRE.

Ile kosztują obecnie mieszkania? Najdrożej jest niezmiennie w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 11,1 tysiąca złotych. To 10% więcej niż przed rokiem. W Trójmieście i Wrocławiu ceny w ciągu roku wzrosły o 12%. W Trójmieście metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 10,4 tysiąca złotych, a we Wrocławiu 8,9 tysiąca. Ceny poszły też w górę w Poznaniu - o 6%. W naszym mieście metr kwadratowy mieszkania kosztuje obecnie średnio 7,8 tysiąca złotych. Najbardziej podrożał jednak Kraków, aż o 21% w ciągu roku. Za metr trzeba tu zapłacić 9,7 tysiąca złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro