Reklama
Reklama

Duże zmiany w segregacji odpadów od września. Co zrobić, by nie płacić więcej?

fot. GOAP
fot. GOAP

Przypominamy od 1 września selektywna zbiórka odpadów będzie obowiązkowa na całym terenie Związku Międzygminnego GOAP.

Nowe zasady to efekt zmian, które jeszcze w ubiegłym roku zostały uchwalone przez Sejm. Chodzi o nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Podstawowa zmiana wiąże się z faktem, że wszyscy bez wyjątku będą zobowiązani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady. Pozostałe śmieci, które nie stanowią odpadów niebezpiecznych, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Dotyczy to zarówno nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Szczególnie w tym ostatnim obszarze warto zadbać o skrupulatność segregacji - wystarczy, że jedna osoba będzie źle segregować śmieci, by konsekwencje tego ponieśli wszyscy pozostali mieszkańcy nieruchomości. Efektem może być wyższa opłata za gospodarowanie odpadami - uczulają miejscy urzędnicy.

By nie płacić więcej należy pamiętać, do którego pojemnika, jakie odpady powinny trafić. Do niebieskiego pojemnika lub worka na papier trafiają m.in. kartony, tektura, ulotki, gazety, katalogi, a także zeszyty, książki czy papierowe worki oraz torby. Z kolei metale i tworzywa sztuczne trzeba wrzucać do żółtego pojemnika lub worka. W zielonym pojemniku lub worku na szkło gromadzimy opakowania szklane, czyli butelki i słoiki po napojach oraz żywności. Do czarnego - odpady zmieszane - pieluchy jednorazowe, artykuły higieniczne, ceramika, lustra, worki z odkurzacza.

Gdzie pozostałe odpady? Rozwiązań jest kilka. Odpady wystawkowe (dawniej problemowe), można bezpłatnie oddać do PSZOK (na Gratowisko) lub wystawić przed nieruchomość - w zabudowie jednorodzinnej albo w miejscu gromadzenia odpadów (MGO) - w zabudowie wielorodzinnej - tłumaczą urzędnicy.

Nowe zasady dotyczą również właścicieli i zarządów każdej nieruchomości niezamieszkanej, np. sklepu, szkoły, Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Mają oni wybór: mogą przystąpić do systemu zorganizowanego przez Związek Międzygminny GOAP albo zawrzeć umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z podmiotem zewnętrznym.
Jeśli dana nieruchomość pozostanie w systemie Związku, jej właściciel będzie zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o chęci przystąpienia do systemu oraz nowej deklaracji. Będzie też musiał wyposażyć nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych na wszystkie wskazane w deklaracji frakcje
- tłumaczą urzędnicy.

Właścicieli nieruchomości niezamieszkanych (w tym ROD-ów), którzy nie zdecydują się wejść do systemu zorganizowanego przez ZM GOAP, także czekają zmiany. Muszą oni podpisać umowę z firmą zewnętrzną (wpisaną do Rejestru Działalności Regulowanej) na odbiór i zagospodarowanie odpadów, a także wyposażyć posesję w odpowiednią liczbę pojemników - dodają miejscy urzędnicy.

Bez względu na to, czy właściciel nieruchomości niezamieszkanej przystąpi do systemu zorganizowanego przez ZM GOAP czy zawrze umowę z podmiotem zewnętrznym, nie jest zwolniony z obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady. Pozostałe odpady, które nie podlegają selektywnej zbiórce i nie stanowią odpadów niebezpiecznych powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane
- kończą.
Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro