Reklama

Strażnicy miejscy na rowerach zaskakują sprawców wielu wykroczeń

fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

Strażnicy miejscy, którzy pełnią swoją służbę na rowerach kontrolują tereny rekreacyjne i osiedla na obrzeżach miasta.

Patrole rowerowe w straży miejskiej są aktywne każdego dnia od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. W umundurowaniu przystosowanym do jazdy rowerem strażników można spotkać nie tylko na terenach rekreacyjnych takich jak Wartostrada, leśne dukty, trasy wokół poznańskich akwenów czy parki, ale również na obrzeżach miasta, najczęściej z zabudową jednorodzinną. Wszędzie tam szukają miejsc zanieczyszczonych wymagających interwencji służb porządkowych i dbają o przestrzeganie bezpieczeństwa i porządku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskich strażników miejskich - na Wartostradzie strażnicy z tego typu patroli najczęściej sięgają po bloczki mandatowe wobec osób spożywających alkohol. W tych interwencjach pomagają im obserwatorzy monitoringu miejskiego. "Studzą" zapędy do szybkiej i niebezpiecznej jazdy zarówno rowerami jak i hulajnogami. Każde zauważone miejsce wymagające uporządkowania, takie jak przepełnione kosze, niezwłocznie przekazują do właściwych służb porządkowych. Od strony ul. Szelągowskiej, na drodze dojazdowej do ogrodów działkowych, samochody parkowały na terenach zielonych. Częste dyscyplinowanie kierowców doprowadziło do wyznaczenia parkingu na terenie prywatnym - tłumaczy rzecznik.

Strażnicy na rowerach w toku codziennej służby ujawniają wraki, zaniedbane chodniki, wysypiska śmieci w lasach, czy spalanie odpadów w ogniskach - dodaje Piwecki. Ujawniają zaniedbania z zakresu gospodarki odpadami ciekłymi takie jak nielegalne odprowadzenia ścieków czy brak rachunków za wywóz szamba. Często sprawdzają tereny budów w zakresie przestrzegania gospodarki odpadami budowlanymi oraz reagują na liczne przypadki niszczenia zieleni. W rejonach łąk nadwarciańskich dominującym problemem są dzikie wysypiska odpadów - tłumaczy.

Patrole rowerowe straży miejskiej okazały się bardzo przydatne zaraz po wybuchu pandemii koronawirusa. Kontrole przestrzegania wprowadzonych przez rząd zasad bezpieczeństwa w obrębie terenów rekreacyjnych takich jak lasy, czy place zabaw prowadzone były szybko i skutecznie - kończy rzecznik.

Straż Miejska w Poznaniu posiada na stanie 28 rowerów, w tym 10 z napędem elektrycznym. 8 rowerów oraz całoroczne umundurowanie ufundowały Rady osiedli Nowego Miasta, Piątkowa i Grunwaldu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro