Reklama
Reklama

W weekend wagony Maltanki pociągną dwa zabytkowe parowozy

Parowóz Lowa 26004 | fot. Adam H.
Parowóz Lowa 26004 | fot. Adam H.

Do poznańskiego Borsiga Bn2t dołączy Lowa 26004, który przyjechał z Białośliwia.

W tym roku parowóz Borsig Bn2t, który jest wykorzystywany na Maltance obchodzi swoje 95. urodziny. Z tej okazji odwiedzi go wyjątkowy gość: Podczas wybranych kursów wagoniki będzie ciągnąć parowóz wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć na służbie dwa wspaniałe parowozy! - informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

"Borsuk" - zwany też "Agusią" został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i - w 1999 roku - skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Z kolei parowóz Lowa 26004 został wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Początkowo wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. Po 35 latach postoju, w tym 3 latach napraw, w ubiegłym roku wrócił na tory.

Dwa parowozy pojawią się na wąskich torach Maltanki już w najbliższy weekend - 29 i 30 sierpnia. Następnie jeszcze 12 i 13 września Lowa zastąpi w ruchu Borsiga, a 26 i 27 września znów wszystkie pociągi będą prowadzone trakcją parową. Tradycyjnie składy będą się mijać na stacji Balbinka - dodaje Smogulecka.

Przypominamy, że w dni robocze Maltanka kursuje od godziny 10.00 do 19.00 co godzinę, w weekendy - co pół godziny. Bilety można kupić w kasach na stacjach początkowej i końcowej (Maltanka i Zwierzyniec).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro