Reklama
Reklama

Zbliża się rekonstrukcja rządu. Premier mówi o 13-14 ministerstwach

fot. By Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński - Uroczystość powołania Rady Ministrów z udziałem Marszałek Sejmu, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84018525
fot. By Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński - Uroczystość powołania Rady Ministrów z udziałem Marszałek Sejmu, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84018525

We wrześniu lub październiku można spodziewać się rekonstrukcji rządu.

Premier Mateusz Morawiecki był gościem Radia Wrocław. Pytano go tam m.in. o ministrów, którzy odeszli z rządu tuż przed planowanymi zmianami personalnymi - chodzi przede wszystkim o Łukasza Szumowskiego (resort zdrowia) i kierującego dyplomacją Jacka Czaputowicza.

Jak stwierdził szef rządu, obaj odeszli ze względów osobistych. - Nie bardzo czułem się w mocy, żeby przekonywać ich, ponieważ za takimi decyzjami stały głębokie przemyślenia. W przypadku ministra zdrowia, on taką decyzję chciał podjąć kilka miesięcy temu, jednak został zaskoczony przez koronawirusa. Swoją kompetencją, swoim opanowanie, swoim profesjonalizmem pomógł Polakom przejść przez te bardzo trudne wody epidemii. W przypadku ministra spraw zagranicznych, to on też tę decyzję podjął jakiś czas temu. Te decyzje uszanowałem, więc można powiedzieć, że jest to pierwszy akord w zmianach, które w rządzie nastąpią - ocenił premier Morawiecki.

W kontekście nadchodzącej rekonstrukcji wiele mówi się o zmniejszeniu liczby resortów (obecnie jest ich 20) i łączeniu ich w tzw. superministerstwa, zajmujące się kilkoma sprawami. - Nie używanie takiej nomenklatury jak superministerstwo, ponieważ ministerstwa pełnią naprawdę bardzo ważną rolę w efektywnym zarządzaniu i budżetem, i przede wszystkim całym państwem, w obszarze infrastruktury, gospodarki, sprawami społecznymi, obronnymi czy bezpieczeństwa. Oczywiście integracja pewnych ministerstw między sobą może zajść i takie mamy plany, i o nich dyskutujemy na poziomie politycznym, ale w jakim kształcie one ostatecznie zostaną utrzymane, to tego nie przesądzajmy. Pytał pan o liczbę, to powiem, że nie jest wykluczone, że będzie to około 13-14 ministerstw - ocenił w rozmowie z Radiem Wrocław szef rządu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro