Reklama
Reklama

Zmiany dla uczniów szkół podstawowych: od października zapłacą za bilet ZTM 5 złotych miesięcznie, ale trzeba mieć imienną PEKE

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Do tej pory uczniowie szkół podstawowych jeździli poznańską komunikacją miejską bezpłatnie.

Od lipca, a więc od wejścia w życie nowej taryfy biletowej w poznańskim ZTM wiadomo, że uczniowie szkół podstawowych będą płacić za korzystanie z autobusów i tramwajów w mieście 5 złotych miesięcznie. Mogą kupić roczny bilet specjalny w cenie 60 złotych. - Mogą z niego korzystać uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z dziewiętnastu gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet będzie obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM - podają urzędnicy. Do 30 września tego roku obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek.

O jakie gminy chodzi? To Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Bilet specjalny będzie można nabyć od 1 września. - Bilet będzie ważny tak jak legitymacja szkolna. Ta bowiem będzie potrzebna by taki bilet kupić. Do punktu ZTM można się wybrać dopiero, gdy szkoła "podstempluje" legitymację.

Co istotne, bilet będzie zapisany na imiennej karcie PEKA. Dziecko musi więc PEKE mieć. - Jeżeli dziecko PEKI nie posiada, to rodzic, opiekun lub sami uczniowie muszą złożyć wniosek o jej wyrobienie. ZTM, zgodnie z regulaminem, musi to zrobić w ciągu 10 dni roboczych. Apelujemy do rodziców lub opiekunów uczniów, żeby nie zwlekać z wyrobieniem karty PEKA, ponieważ z oferty biletu za 60 zł skorzystają wyłącznie jej posiadacze. Najlepiej złożyć wniosek już dziś. Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o imienną kartę PEKA lub kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną - przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13 roku życia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro