Reklama
Reklama

Przy przebudowie ronda Rataje wytną ponad 100 drzew. Radny apeluje żeby je przesadzić

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PIM
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PIM

Andrzej Rataj pisze w tym celu interpelację do prezydenta Poznania.

W sierpniu rozpoczęła się przebudowa ronda Rataje. Rondo, wbrew wariantowi wybranemu w konsultacjach przez mieszkańców, pozostanie jednopoziomowe. W ramach prac zaplanowano m.in. powstanie wydzielonego torowiska tramwajowo-autobusowego wzdłuż ulic Bolesława Krzywoustego (na odcinku od ul. Serafitek do ronda Rataje), na ulicy Jana Pawła II (na odcinku od ul. Kórnickiej do ronda) oraz na ulicy Ludwika Zamenhofa (na odcinku od ul. Piłsudskiego do ronda). Wydłużone zostaną przystanki, a perony będą obsługiwać zarówno tramwaje, jak i autobusy. Zmiany obejmą też oświetlenie, monitoring wizyjny, kanalizację teletechniczną i sygnalizację świetlną. Piesi i rowerzyści zyskają nowe chodniki i drogi rowerowe.

Inwestycja wymaga też wycięcia drzew - około 100. Jest to kolejne przedsięwzięcie w Poznaniu, gdzie ma zostać usunięta duża liczba drzew. W znacznej części są to drzewa mające kilkadziesiąt lat, co jest szczególnie smutne dla każdego kto ma świadomość ogromnej potrzeby ochrony drzew w naszym mieście - zauważa radny miejski Andrzej Rataj.

Nowe nieduże drzewa, sadzone nawet w znacznej liczbie, przez wiele lat nie zrekompensują walorów usuwanych dużych kilkudziesięcioletnich czy starszych drzew (na przykład: jedno duże drzewo wytwarza tyle tlenu ile kilkadziesiąt małych drzew, małe drzewa w małym zakresie chronią przed słońcem i w małym zakresie są naturalnymi klimatyzatorami) -
dodaje.

W Poznaniu jest coraz większa świadomość społeczna wielkiej konieczności dbania o drzewa. Dotychczasowe działania stosowane w myśl przepisów o ochronie zieleni i ukierunkowane na nasadzenia zastępcze - w miejsce usuniętych drzew - są niewystarczające. Stąd od dłuższego czasu prowadzone są działania - zainicjowane przeze mnie i podjęte przez innych uczestników debaty społecznej - mające na celu przekonanie władz do przesadzania drzew, zamiast ich wycinania - tłumaczy Rataj i występuje w tej sprawie z interpelacją do prezydenta Poznania.

Jak tłumaczą w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich prace w tym miejscu zaplanowane zostały tak, by wycinkę ograniczyć. Dwa drzewa z pięciu, które stoją na tarczy ronda będą musiały zostać wycięte ze względu na zmianę układu jezdnego i torowego związanego z przebudową. Pojawi się osiem sztuk nowych drzew i dodatkowo bardzo liczna zieleń niska: byliny, krzewy i trawy ozdobne - informuje dziennikarzy gazety Maja Chłopocka-Nowak z PIM.

Usuwane będą tylko te drzewa, które kolidują z budową nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Wprowadzone zostały rozwiązania, które pozwoliły zachować jak najwięcej drzew. Przykładem jest zbliżenie ścieżki rowerowej do jezdni w ul. B. Krzywoustego i Zamenhofa i dzięki temu rozwiązaniu zachowane zostaną 23 drzewa. Dodatkowo odbędą się nasadzenia rekompensacyjne, w ramach których posadzonych zostanie 130 drzew - dodaje Chłopocka-Nowak. Jak dodaje "Głos Wielkopolski" przesadzone mają zostać tylko trzy drzewa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro