Reklama
Reklama

Pandemia nie przeszkodziła. Święto miłośników fortyfikacji odbędzie się już w ten weekend

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

"Dni Twierdzy Poznań" to dwudniowa impreza dla miłośników historii i fortyfikacji, która zostanie zorganizowana już po raz ósmy.

W tym roku w programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich są oczywiście XIX-wieczne forty: Fort Ia, Fort III, Fort IVa, Fort Va i Fort VIIa, a także liczne schrony. Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.

Nie zabraknie także nowości. Twierdza Poznań staje się coraz bardziej otwarta dzięki ofercie dostępnej w języku angielskim. Będą to spacery po Cytadeli w sobotę i niedzielę o godzinie 16 (start pod schodami w okolicach Dworca Garbary), a także zwiedzanie schronów: "Wilson" w Parku Wilsona i przy ul. Babimojskiej (ten dodatkowo proponuje oprowadzanie po niemiecku). Co więcej, gospodarze schronu przeciwlotniczego w Parku Sołackim zapraszają na zwiedzanie w języku migowym - informuje Wojciech Mania, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

W wielu schronach i fortach poza możliwością zwiedzenia ich z przewodnikami lub indywidualnie będą czekały dodatkowe atrakcje. Wśród nich znajdą się rekonstrukcje historyczne, wystawy tematyczne, spotkania i dyskusje. Akcentem nawiązującym do tegorocznej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie wydarzenie "Poznańczycy roku 1920", które odbędzie się nad Wartą w okolicy Łazienek Rzecznych oraz w Forcie Ia. W tym miejscu będzie można także honorowo oddać krew w "Krwiobusie".

Można także wybrać mniej oczywiste sposoby poznawania poznańskich fortyfikacji. Wieczorami będzie można dowiedzieć się o nocnym życiu fortów, gdy ich gospodarzami zostają nietoperze. Twierdza Poznań jest jedną z ich największy ostoi w Polsce, objętą ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Ponadto na chętnych czekają forteczne spływy kajakowe w rekreacyjnej formule, przy okazji umożliwiającej zapoznanie się z umocnieniami dostępnymi tylko od strony rzeki Warty
- dodaje Mania.

Osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w akcji mogą przyłączyć się wirtualnie. Organizatorzy przygotowali wirtualny spacer po schronie przeciwlotniczym w Parku Wilsona, znajdującym się pod opieką Palmiarni Poznańskiej.

W tym rok ze względu na pandemię wydarzenie będzie wyglądało nieco inaczej. Organizatorzy poszczególnych wydarzeń, tworzących Dni Twierdzy Poznań proszą o zapoznanie się z zasadami zwiedzania poszczególnych obiektów i stosowanie się do poleceń, szczególnie w zakresie zachowania limitów osób w pomieszczeniach i dystansu między osobami, zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk- kończy Wojciech Mania.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

  • Aktualizacja
    środa, 26.08.2020 r., godz. 15.02
    Aktualizacja
    środa, 26.08.2020 r., godz. 15.02
    Jak poinformował dziś Wojciech Mania z PLOT tegoroczna sytuacja jest nieprzewidywalna i w programie nastąpiło kilka zmian. Odwołane zostały dwa wydarzenia: nie odbędzie się zwiedzanie Fort III("Fort III: Nocne życie fortów" pozostaje bez zmian). Nie dojdzie też do skutku Forteczny Spływ Kajakowy. Z kolei Fort VI jak najbardziej weźmie udział w Dniach Twierdzy Poznań (i jak co roku ma bardzo bogaty program).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro