Reklama
Reklama

Jest oficjalne stanowisko WARP dotyczące grantów dla wielkopolskich przedsiębiorców

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości o botach nic nie wspomina, tłumaczy tylko, że zaistniała sytuacja spowodowana była ogromnym zainteresowaniem dotacjami.

Po południu do mediów dotarła informacja od Zespołu WARP Sp. z o.o. dotycząca naboru wniosków o GRANT w projekcie Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Oto jej pełna treść:

"W dniu 24 sierpnia 2020r. o godz. 9:00 rozpoczął się nabór wniosków o grant w projekcie "Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa" zakończony z powodu wyczerpania alokacji o godzinie 09:01:04.971690.

Największa w Polsce alokacja środków pomocowych spośród uruchomionych przez województwa została wstępnie rozdysponowana. Zgodnie z Regulaminem projektu wnioski były przyjmowane według daty i godziny złożenia wniosku o grant zarejestrowanej w generatorze wniosków (zgodnie z datą i godziną określoną przez serwer generatora)

W sumie do rozdysponowania było 94 293 867,92 PLN, w tym dla przedsiębiorców ujętych w Regulaminie udzielania grantów jako typ A: 37 717 547,17 PLN oraz typ B: 56 576 320,75 PLN.

W generatorze zarejestrowano 50 138 wniosków na łączną kwotę ponad 1 696 000 000 PLN.

Ponad 40 tysięcy kliknięć miało miejsce w momencie uruchomienia naboru, po czym serwer zaczął je kolejkować i weryfikować, sprawdzając sumę kontrolną, przynależnośćdo typu A i B oraz limit alokacji.

Pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267

Ostatni wniosek zarejestrowano o godzinie 09:01:04.971690 i tym samym zakończono nabór. (ostatni wniosek dla typu B zarejestrowano o godzinie 09:00:27.321448 )

W alokacji 110% wpłynęło 3 133 wniosków na łączną kwotę 103 752 517,3 PLN (A: 1 343 wniosków oraz B: 1790 wniosków.

Średnia wartość wniosku o grant to 33.116,03 PLN. W sumie wniosek o grant otrzyma 2126 mikro przedsiębiorców, dla których FTE=1.

Informujemy, że nie wprowadziliśmy dodatkowych obostrzeń do kryteriów dostępu wynikających z dokumentów nadrzędnych, celem nieograniczania dostępu do środków przedsiębiorcom z Wielkopolski. Doświadczenia innych województw wskazują, że wprowadzanie ograniczeń nie zagwarantowało otrzymania środków wszystkim zainteresowanym podmiotom i w rezultacie decydowała kolejność zgłoszeń. Biorąc pod uwagę powyżej wskazane wielkości dotyczące zapotrzebowania na środki wielkopolskich przedsiębiorców jest wielokrotne wyższe.

Przyjmować będziemy wszystkie Państwa protesty i odwołania. Do wszystkich z nich się ustosunkujemy.
"

- to pełna treść komunikatu WARP.

Sytuację wyjaśnia także Urząd Marszałkowski. "Na bazie informacji przekazanych nam przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP) procedura informatyczna, dedykowana naborowi wniosków o grant w projekcie "Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa" została przeprowadzona prawidłowo i bez zakłóceń. Okazało się jednak, że podmiotów, ubiegających się o grant w tym postępowaniu, jest znacznie więcej, niż środków finansowych. Alokacja, którą przygotowaliśmy z myślą o ich wsparciu, była najwyższa z możliwych" - tłumaczy Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka prasowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zdajemy sobie sprawę z niezadowolenia czy wręcz rozczarowania wielu z tych przedsiębiorców, którzy wsparcia w ramach tego projektu nie otrzymają, ale zarzuty o brak transparentności, kierowane pod adresem WARP, wydają się bezpodstawne. Oczywiście, przyjmiemy wszystkie protesty i każdy z nich rzetelnie przeanalizujemy - dodaje.

Pełną informację o naborze i skali zapotrzebowania na pomoc finansową przedsiębiorców z Wielkopolski, których działalność ucierpiała z powodu pandemii, przekażemy minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzacie Jarosińskiej - Jedynak, bo zobrazuje ona skalę wyzwania, z którym przedsiębiorcy w naszym regionie muszą się mierzyć - kończy.

W ramach "Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej" do wielkopolskich przedsiębiorców, których sytuacja pogorszyła się w związku z Covid-19, miało trafić blisko 95 milionów złotych. Punktualnie o godzinie 9:00 ruszył nabór wniosków. Chwilę po godzinie 9.00 u przedsiębiorców, którzy się z nami skontaktowali, pojawiał się komunikat, że wniosek nie został przyjęty a pula środków została wyczerpana. To oburzyło wiele osób. Do teraz docierają do nas maile od Czytelników, którzy czują się oszukani.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro