Reklama
Reklama

Booty wyczerpały dotacje WARP? Jest kancelaria, która chwali się 100% skutecznością

zdjęcie ilustracyjne | fot. Markus Spiske, Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. Markus Spiske, Pixabay

Zostaliśmy zasypani informacjami od przedsiębiorców, którzy nie godzą się na takie traktowanie.

Gdy setki przedsiębiorców żądają wyjaśnienia sprawy i nie mogą się pogodzić z tym, co się stało. Docierają też do nas pojedyncze sygnały od osób, którym udało się złożyć wniosek, i podejrzenia, że za poranną sytuacją mogą odpowiadać 'snajperzy dotacji'. Są to platformy, które na zlecenie firm ubiegających się o dotację, automatycznie składają wniosek w ułamku pierwszej sekundy. Faktycznie są firmy, które taką usługę świadczą - sami siebie nazywają 'snajperami dotacji'. Złożonych za ich pośrednictwem wniosków mogło być tak wiele, że limit wyczerpał się w ułamku sekundy i nie dało to szans wielu tym, którzy próbowali kliknąć samodzielnie. Co ciekawe, jest także jedna kancelaria prawna, która wprawdzie nic nie mówi o użyciu botów, ale chwali się, że wszyscy klienci, którzy skorzystali z jej usług zakwalifikowali się do uzyskania grantu. Wobec tak szybkiego wyczerpania puli, kliknięcie ręczne więcej niż 1 wniosku na czas wydaje się nieprawdopodobne.

Przeanalizowaliśmy regulamin Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Choć sam regulamin nic nie mówi o skryptach, które automatyzują proces wysłania formularza, to w naszej ocenie są podstawy aby uznać, że złożony za pomocą takich skryptów wniosek jest sprzeczny z regulaminem. Zgodnie z regulaminem wniosek o grant to "dokument aplikacyjny składany przez Grantobiorcę w formie elektronicznej za pośrednictwem generatora wniosków, stanowiący podstawę ubiegania się o przyznanie grantu". Jeśli przy składaniu wniosku korzystaliśmy z platformy automatyzującej wysyłkę, to można uznać, że wniosek już nie był składany przez nas, a przez skrypt platformy zewnętrznej firmy. Wątpliwości może budzić także to, czy taki wniosek jest ciągle złożony wyłącznie w generatorze wniosków o czym mówi regulamin, a nie złożony również przy użyciu zewnętrznej platformy która zainicjowała proces wysyłki. To, że po wyczerpaniu puli formularz uniemożliwił składanie dalszych wniosków jest przewidziane w regulaminie. Zgodnie z nim, dzieje się tak po złożeniu wniosków na 110% budżetu programu.

Tak jak pisaliśmy już dzisiaj na naszym portalu, punktualnie o godzinie 9.00 ruszył nabór wniosków o dotację w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Wnioski trzeba było składać internetowo za pośrednictwem WARP - Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ogromna liczba przedsiębiorców klikających w link kilka sekund po godzinie 9.00 otrzymała informację, że ich wniosek nie został przyjęty ze względu na... wyczerpanie puli środków. Przedsiębiorcy, którzy czują się oszukani, już jednoczą się m.in. na Facebooku, gdzie zapowiadają walkę o unieważnienie naboru.

Wciąż czekamy na wyjaśnienia Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 24.08.2020 r., godz. 12.54
    Aktualizacja
    poniedziałek, 24.08.2020 r., godz. 12.54
    Do zarzutów o snajperów dotacji odniósł się Krzysztof Urbaniak, prezes WARP na konferencji prasowej. Uznał, że złożenie wniosku z użyciem bota nie jest sprzeczne z prawem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro