Reklama
Reklama

Dziecko, czy praca?

Takie pytanie najczęściej stawiają sobie młode kobiety tuż po urodzeniu dziecka. Ostateczne decyzje młode matki uzależniają od możliwości pogodzenia macierzyństwa z życiem zawodowym.

W wielu polskich firmach macierzyństwo oznacza koniec kariery. Cieszące się dobrą opinią i uznaniem pracownice tracą swoją pozycję w firmie mówiąc, że są w ciąży. Przestają awansować, od zadań strategicznych przechodzą do mozolnych, niezbyt wymagających zajęć - aby w razie złego samopoczucia lub wizyty u lekarza łatwo mógł je każdy zastąpić. W nieco gorszej sytuacji są kobiety pracujące na niższych stanowiskach, które często po powrocie z urlopu macierzyńskiego otrzymują wypowiedzenie.

Jednak nie w każdej firmie panują tak drastyczne reguły. W wielu międzynarodowych koncernach powstają specjalne programy dla młodych matek - będące elementem polityki korporacyjnej i prawdopodobnie konsekwencją silnie obecnych na świecie przepisów o zakazie dyskryminacji. Niestety nie wszystkie polskie przedsiębiorstwa w ten sam sposób podchodzą do sprawy.

Rzeczywistość jest taka, że dzieci wymagają 100 procent poświęcenia czasu. Poza tym każda matka chciałaby jak najdłużej nacieszyć się swoim maleństwem. Statystyki mówią, że większość lęków, które niepokoją młode matki w okresie narodzin oraz w kilku pierwszych miesiącach życia dotyczy zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka, dlatego matce nie jest łatwo zostawić swoje maleństwo pod opieką innej osoby. Trzeba również wspomnieć, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy dla żadnej kobiety - nie potrafi się ona odnaleźć w nowej rzeczywistości. A nowa sytuacja wymaga od niej wysokiej samooceny, dobrego samopoczucia i kondycji a także umiejętnego gospodarowania czasem.

W tych kluczowych momentach w życiu każdej młodej mamy - ma pomóc projekt finansowany ze środków unijnych "Mamy dzieci, idziemy do pracy", którego pomysłodawcą jest Sylwia Pusz.

Projekt kierowany jest do kobiet, które planują macierzyństwo, kobiet w ciąży i młodych mam, ale także dla wszystkich kobiet pracujących, kształcących się i próbujących odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Głównym założeniem projektu jest pokazanie jak połączyć pracę zawodową z codziennymi obowiązkami matki. Jak się okazuje można być dobrą matką a przy tym nie rezygnować ze swoich ambicji zawodowych.

Czy uważasz, że Polkom jest łatwo wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
34.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro