Reklama
Reklama

Atak na tle homofobicznym w Poznaniu. Napadnięty został jeden z gości Short Waves Festival

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View

Do zdarzenia doszło u zbiegu ulic Piekary i Św. Marcin.

Międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych odbywa się w stolicy Wielkopolski od 2009 roku. Jest organizowany przez Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte. Planów organizatorów nie pokrzyżował nawet koronwirus i większość wydarzeń, choć niektóre z nich były przekładane, odbyła się zgodnie z założeniami. Dziś wydarzenie się kończy i właśnie dziś organizatorzy poinformowali o przykrym incydencie do jakiego doszło na ulicach Poznania.

W czwartek, dnia 20 sierpnia o godz. 17:34, na rogu ulic Piekary i Św. Marcin w Poznaniu, doszło do napaści na jednego z zagranicznych gości festiwalu. Gdy ten spacerował powoli ulicą, młody mężczyzna, idący za nim z grupą znajomych, ruszył nagle w jego stronę. Bez żadnego ostrzeżenia kopnął naszego gościa w plecy uniesioną wysoko w powietrzu stopą. Po napaści fizycznej, rozpoczął kierowanie w jego stronę słownych zaczepek w języku polskim. Wskazując na ubiór naszego gościa, używając słów nacechowanych pejoratywnie, głośno komentował jego wygląd. Przebieg incydentu, zarówno napaść fizyczna, jak i towarzyszący jej atak werbalny, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że wyżej wymienione przejawy agresji spowodowane były uprzedzeniami na tle homofobicznym. Jako społeczność festiwalowa, jesteśmy zszokowani zaistniałą sytuacją - informują organizatorzy Short Waves Festival.

Zdarzenie zostało zgłoszone na policji, monitoring z okolicy jest w trakcie weryfikacji. W imieniu naszego gościa, jak i całej wspólnoty festiwalowej, prosimy wszystkie osoby, które mogły być świadkami wspomnianego zdarzenia, o kontakt z Dyrektorką Festiwalu Emilią Mazik ([email protected]) w celu złożenia wyjaśnień i pomocy w ujęciu sprawcy lub sprawców. Zgodnie z relacją naszego gościa, wiemy, że co najmniej dwie osoby mogły być potencjalnymi świadkami zdarzenia. Szukamy przede wszystkim mężczyzny, który bezpośrednio po zdarzeniu, mimo prowadzonej rozmowy telefonicznej, podszedł do naszego gościa i udzielił mu wsparcia. Nawet jedna dodatkowa relacja naoczna może przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy - dodają.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro