Reklama
Reklama

Nowy rok szkolny w cieniu pandemii. Na jakie rozwiązania zdecyduje się Poznań?

fot. UMP
fot. UMP

Sytuacja epidemiczna wymusiła wprowadzenie szeregu wytycznych, uwzględniających kwestie bezpieczeństwa. Miasto Poznań, biorąc pod uwagę opinię zespołu doradczego przy prezydencie, złożonego z przedstawicieli poznańskiej oświaty, rekomenduje określone rozwiązania.

Pierwszego września dzieci po dłuższej przerwie wrócą do szkół i przedszkoli. Jak będzie wyglądała nauka w poznańskich placówkach w dużej mierze zależeć będzie od dyrektorów oczywiście w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Miastem.

Zrobimy wszystko, aby nauka w naszych placówkach mogła odbywać się w sposób jak najbardziej normalny. Szkoła bez dzieci i kontaktu z nauczycielami nie jest tradycyjną szkołą. Zdajemy sobie jednak sprawę, że należy przygotować szereg rekomendacji, aby ta nauka odbywała się w sposób jak najbardziej bezpieczny - zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli, pracowników szkół i ich rodzin - mówi zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski. W Poznaniu zawsze będziemy podejmować odpowiedzialne decyzje. Każdorazowo będą one konsultowane dyrektorami naszych placówek oświatowych, sanepidem i lekarzami - dodaje.

Wytyczne na nowy rok szkolny zostały opracowane przez dyrektorów szkół i przedszkoli. To osoby, które znają specyfikę swoich placówek. Dlatego w naszym mieście nie będzie jednego szablonu, którym będą posługiwały się wszystkie szkoły. Każdy z dyrektorów będzie podejmował decyzje indywidualnie, w oparciu o analizę sytuacji w swojej jednostce, oczywiście we współpracy z organem prowadzącym i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

W ubiegłym roku w szkołach ponadpodstawowych naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik (złożony z absolwentów gimnazjów i 8-letnich podstawówek), w związku z czym w wielu placówkach znacząco zwiększyła się liczba uczniów (czasem nawet do ponad dwóch tysięcy). Uwzględniając tę sytuację dyrektorzy szkół ponadpodstawowych rozważają możliwość nauczania hybrydowego w liceach, technikach i szkołach branżowych - wtedy nauka odbywałaby się częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie, przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie od rozpoczęcie roku szkolnego. Miasto Poznań przychyla się do tej propozycji, wymaga to jednak pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego - informują miejscy urzędnicy i dodają, że plusem zaproponowanego rozwiązania jest zmniejszenie liczby uczniów w szkole, a co za tym idzie możliwość zachowania większego dystansu społecznego przez pierwsze tygodnie od powrotu z wakacji.

W stronę hybrydowego nauczania dla młodszych uczniów, z klas 4-8, skłaniają się dyrektorzy szkół specjalnych.

Jeśli chodzi o przedszkola to miasto Poznań podjęło decyzję o zapewnieniu opieki wszystkim dzieciom, które zostały przyjęte do przedszkola w tegorocznym procesie rekrutacyjnym. Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują na możliwość przyjęcia 25 dzieci w grupie. Warunkiem jest jednak odpowiedni metraż (powierzchnia przypadająca na jedno dziecko). Wiele przedszkoli nie jest w stanie spełnić tego kryterium. Nie można jednak wykluczyć żadnego malucha (nie funkcjonują kryteria MEN ani GIS, które pozwoliłyby stwierdzić, komu należy się opieka, a który z wychowanków ma zostać jej pozbawiony). Może dojść do sytuacji, że inspektorzy Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą mieli wątpliwości co do zbyt dużego zagęszczenia dzieci w oddziale, a dyrektor nie będzie mógł spełnić pokontrolnych zaleceń. Wtedy może on wystąpić do organu prowadzącego o zawieszenie zajęć w całości - tłumaczą urzędnicy.

Mam nadzieję, że służby sanitarne ze zrozumieniem podejdą do tych odstępstw, a także że Główny Inspektor Sanitarny wskaże nowe wytyczne dotyczące powierzchni lub w ogóle je zniesie. W przeciwnym razie liczę, że minister edukacji wskaże na jakiej podstawie i w jakim trybie mielibyśmy wykluczyć część dzieci z prawa do opieki przedszkolnej - mówi Przemysław Foligowski.

Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski zapewnił, że wszystkie szkoły i przedszkola zostaną wyposażone w środki dezynfekcyjne oraz maseczki dla personelu. Ponadto Miasto Poznań wygospodarowało w budżecie pieniądze na ten cel, by mieć pewność, że środków nie zabraknie.

Co ważne niezależnie od tego, czy dyrekcja placówki podejmie decyzję o hybrydowym nauczaniu, uczniów, nauczycieli i pracowników szkół obowiązywać będą określone normy sanitarne. Dotyczy to wszystkich szczebli nauczania - przedszkoli, podstawówek, liceów, techników i szkół branżowych. Każda ze szkół i przedszkoli musi posiadać wewnętrzne procedury oparte na wytycznych GIS. Między innymi chodzi o noszenie maseczek czy przyłbic przez uczniów i nauczycieli, dla wszystkich placówek mają być zapewnione środki do dezynfekcji. Natomiast w Powiatowej Inspekcji Sanitarnej powinna powstać linia "szybkiego reagowania", z której mogliby korzystać dyrektorzy szkół i przedszkoli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro