Reklama
Reklama

W Polsce rośnie liczba aborcji. Ile zabiegów przeprowadzono w Wielkopolsce?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. corgaasbeek / pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia podało dane za 2019 rok.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów przerwania ciąży. To o 34 więcej niż w poprzednim roku.

Najwięcej w Polsce zabiegów przeprowadzono w zeszłym roku w mazowieckich szpitalach - łącznie 265. Drugie pod względem liczby przeprowadzonych aborcji jest województwo śląskie (128), a kolejne pomorskie (124). W województwie podkarpackim, podobnie jak w 2018 roku, nie przeprowadzano natomiast żadnego zabiegu. Mało zabiegów odnotowano w województwach lubelskim (12), warmińsko-mazurskim (17) oraz lubuskim (19).

Zdecydowana większość zabiegów została przeprowadzona ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby. To 1074 przypadki. 33 razy zabieg wykonano ze względu na zagrożenie dla życia kobiety. W trzech przypadkach aborcję przeprowadzono ze względu na uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Mowa tu o gwałcie bądź kazirodztwie.

W informacji PAP nie było danych o województwie wielkopolskim, dlatego Telewizja WTK skontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia. W Wielkopolsce w 2019 roku przeprowadzono 91 aborcji, dokładnie tyle samo ile w 2018 roku. 89 w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczanej choroby zagrażającej jego życiu. Tylko w dwóch przypadkach przerwanie ciąży trzeba było przeprowadzić ze względu na to, że stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
15.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro