Reklama
Reklama

Kolejne ułatwienia dla kierowców: prawo jazdy zostawimy w domu, rejestracja pojazdu przez internet

Karta pojazdu nie będzie już wydawana | fot. sk

Sejm przyjął ostateczny kształt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przygotowana przez resorty infrastruktury i cyfryzacji nowela wróciła do Sejmu z Senatu, gdzie zaproponowano kilka poprawek - w większości nie miały one jednak wpływu na merytoryczną stronę zmienianego prawa.

Kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Obecnie za brak tego dokumentu grozi 50 zł mandatu, ale po zmianie policjant zweryfikuje nasze uprawnienia w systemie.

Ponadto sprzedawcy nowych samochodów będą mogli dokonać rejestracji przez internet.

W przypadku pojazdów używanych nie będzie to możliwe, ale - na wniosek rejestrującego - zachowane zostaną dotychczasowe tablice rejestracyjne. W praktyce oznacza to, że poznaniak nabywający auto np. od mieszkańca Krosna będzie poruszać się samochodem z "blachami" zaczynającymi się od RK.

Zrezygnowano również z wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej, umieszczanej na szybie samochodu. Zniknie ponadto obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Andrzej Duda ma 21 dni na jej rozpatrzenie, ale nic nie wskazuje, żeby miał zdecydować się na veto. Po złożeniu podpisu dowiemy się dokładnie kiedy nowe przepisy wejdą w życie - do tego momentu musimy wozić ze sobą prawo jazdy, inaczej narazimy się na mandat.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro