Reklama
Reklama

Wielkopolanie wśród zatrzymanych przez CBA w związku z mafią paliwową

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło kolejną odsłonę akcji wymierzonej w zorganizowaną grupę przestępczą.

Chodzi o tak zwaną mafię paliwową, która naraziła Skarb Państwa na stratę z tytułu nieopłacenia podatku VAT na kwotę ponad 63 mln złotych. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze CBA z Łodzi we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na terenie Wielkopolski i Mazowsza zatrzymano 4 osoby. - Tym razem w ręce agentów Biura wpadli trzej organizatorzy procederu oraz osoba działająca w ramach grupy jako ,,słup" - podaje CBA.

Mafia paliwowa działa w Polsce w latach 2014 - 2016. - Ustalenia śledczych wskazują, że grupa zorganizowała szereg firm, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miały uniemożliwić bądź znacznie utrudnić organom ścigania stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków. Firmy, dokumentując rzekomy obrót paliwami płynnymi, przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z procederu. Wartość wyłudzonego w ten sposób podatku VAT mogła wynieść ponad 63 mln zł.

Jedna z zatrzymanych w ostatniej akcji osób była od maja tego roku poszukiwana w związku z odbyciem kary więzienia za popełnione wcześniej przestęsptwa. - Funkcjonariusze przeszukali 13 miejsc, zarówno mieszkania zatrzymanych, jak i siedziby prowadzonych przez nich działalność gospodarczych. Cała czwórka usłyszała zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Wobec wszystkich sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro