Reklama
Reklama

"Pakiet mobilności" w Poznaniu: nowe buspasy, ułatwienia dla rowerzystów i pieszych

fot. ZDM

Jak wyjaśniają urzędnicy, "pakiet mobilności" jest reakcją na ograniczenia związane z pandemią.

- Głównym celem proponowanych rozwiązań jest zapewnienie odpowiedniego dystansu społecznego, czyli zwiększenie przestrzeni do przemieszczania się pieszych i rowerzystów, a także przyspieszenie przejazdów komunikacją publiczną. To ważne tym bardziej, że wiele osób porusza się po Poznaniu pieszo lub rowerami. Pierwsze zmiany zostały już wprowadzone w infrastrukturze drogowej miasta, kolejne będą wkrótce - zapowiadają urzędnicy.

W przypadku komunikacji miejskiej celem władz Poznania jest tak układanie tras przejazdów, by pasażerowie jak najmniej czasu spędzali w autobusach i tramwajach. Zwiększa się nie tylko płynność ruchu, ale także punktualność. Miasto podkreśla, że buspas na ulicy Garbary to jedno z rozwiązań, które się świetnie sprawdziło. - Pojazdy komunikacji miejskiej mogą szybciej przemieszczać się pomiędzy północnymi a południowymi (i wschodnimi) częściami miasta. Po buspasie mogą jeździć m. in. rowerzyści, co zwiększa atrakcyjność tego środka transportu. Piesi mają do swojej dyspozycji szerszy chodnik. Dla kierowców natomiast wybudowany został dodatkowy pas jezdni na ul. Jana Pawła II w rejonie ronda Śródka, dzięki któremu znacznie poprawiła się przepustowość i sprawniej można przejechać w kierunku ul. Baraniaka i ronda Rataje.

Jeszcze w wakacje na Garbarach mają zajść kolejne zmiany. Pojawią się tutaj śluzy autobusowe i buspas między Armii Poznań i Grochowymi Łąkami. Buspas ma się też pojawić wkrótce na ulicy Przybyszewskiego. Konkretnie na odcinku pomiędzy Marcelińską i Bukowską. - Będą mogły się po nim poruszać również pojazdy elektryczne, taksówki, służby miejskie, motocykle i motorowery. Pozwoli to na dodatkowe wykorzystanie buspasa bez nadmiernego spowalniania autobusów.

Zmiany zajdą także na ulicy Królowej Jadwigi w związku z przebudową ronda Rataje, która zaczyna się już w najbliższy poniedziałek. - Dla sprawnego przejazdu komunikacji publicznej na moście wydzielone zostanie torowisko tramwajowe, po którym będą poruszały się również autobusy. Będzie także wyznaczony osobny pas dla samochodów i rowerów. Te zmiany będą miały miejsce już jesienią. Z uwagi na prowadzone na rondzie prace ruch samochodowy na ul. Królowej Jadwigi powinien się znacznie zmniejszyć.

Ale to nie koniec. Miasto pracuje nad udogodnieniami dla autobusów na al. Niepodległości. W tym roku zmiany zajdą na Głogowskiej. - Na odcinku od ul. Potockiej do parku Wilsona, w obu kierunkach, obok wydzielonego torowiska tramwajowego, wyznaczony zostanie jeden pas dla ruchu ogólnego pojazdów oraz pas rowerowy (w kierunku do centrum - za skrzyżowaniem z ul. Stablewskiego, w kierunku Górczyna - za skrzyżowaniem z ul. Berwińskiego). Prawy pas przed ul. Stablewskiego służyć będzie wyłącznie do ruchu rowerowego na wprost, natomiast prawy pas przed ul. Berwińskiego - do ruchu rowerowego na wprost oraz do skrętu pojazdów w prawo.

Szykują się także nowości dla rowerzystów. - Do jazdy na rowerze mają zachęcić m. in. kontraruch rowerowy na ulicy Sienkiewicza, kontrapasy na Kościuszki (pomiędzy ul. Ratajczaka, a Świętym Marcinem - mają zostać wprowadzone jesienią) i Taylora (trwa projektowanie). Na ulicy Kościuszki, na wysokości Starego Browaru, część jezdni została przeznaczona dla rowerzystów. Dzięki temu rowerzyści zyskali możliwość płynnego przejazdu na tym odcinku ulicy. Jako że obowiązuje jazda na suwak, a wygrodzenie jezdni jest miejscowe, zmiana nie powinna wpłynąć na przejazd samochodami.

Sporo zmieni się także dla pieszych. Między innymi na Śródce powstanie Strefa Tempo 30, na w rejonie ulic Małe Garbary, Zielonej czy Lewandowskiej wprowadzona zostanie strefa zamieszkania. - Bezpieczniej będzie także na kolejnym odcinku ul. Szamotulskiej po zamontowaniu czterech par poduszek berlińskich pomiędzy ul. Bukowską, a Dąbrowskiego. Prace w tym miejscu mają się zakończyć jeszcze w sierpniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Siarczysty mróz w Wielkopolsce. W nocy nawet -17 C
-2℃
-6℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro