Reklama
Reklama

Poznań wśród najlepszych miast do studiowania. Minusem "koszty życia"

fot. UAM
fot. UAM

Poznań znalazł się na trzecim miejscu w Polsce w rankingu przygotowanym przez ikalkulator.pl.

Ponad 100 tysięcy studentów uczy się na przeszło 20 poznańskich uczelniach. Dobrze więc, że nasze miasto znalazło się w czołówce tych, w których studiuje się najlepiej w Polsce. Studenci chwalą stolicę Wielkopolski za wysoki poziom nauczania, a także dobre zarobki po zakończeniu edukacji.

- Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi tu 5 676,05 zł, więc jest wyższe niż średnia krajowa. Oprócz tego miasto wyróżnia bardzo niskie bezrobocie. W czerwcu stopa bezrobocia wynosiła tu 1,7%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych - 5,4 tys. Lepsza sytuacja jest jedynie w Katowicach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 1,5% - czytamy w opracowaniu.

Na co narzekają studenci? Przede wszystkim na koszty życia. - Miasto nie należy do najtańszych, zajęło trzecie od końca miejsce w kategorii Koszty życia. Drożej jest jedynie w Warszawie i Wrocławiu. Kosztowny jest tu wynajem. Za pokój trzeba zapłacić średnio 787 zł (15. miejsce w podrankingu). Akademiki też nie należą do najtańszych. Średnio za miejsce w akademiku należy zapłacić 546 zł (co dało Poznaniowi 15. miejsce w podrankingu Akademiki). Z kolei za bilet miesięczny student musi zapłacić 74,5 zł, co klasyfikuje Poznań na końcu stawki w tej podkategorii. Jednak trzeba zauważyć, że miasto oferuje możliwość wykupienia biletu semestralnego na 120 dni w bardzo dobrej cenie, bo tylko za 172 zł. W ten sposób student może znacząco obniżyć koszty korzystania z transportu publicznego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro