Reklama

Czy powiatowi poznańskiemu grozi strefa żółta lub czerwona? Sprawdziliśmy jak daleko nam do podanych przez ministra progów

fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu / FB
fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu / FB

Według najnowszych danych przekazanych w czwartek przez Urząd Wojewódzki wśród mieszkańców Poznania mamy obecnie 59 aktywnych przypadków koronawirusa. Do tego dochodzi 68 osób z powiatu poznańskiego. Daje to łącznie 127 aktywnych przypadków na 1 mln 200 tysięcy mieszkańców powiatu poznańskiego i Poznania. Oznacza to, że mamy obecnie w mieście i powiecie średnio nieco ponad 1 osobę chorą na 10 tysięcy mieszkańców.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w czwartkowy poranek na antenie TVN24 mówił - Jeżeli jest powyżej 6 osób na 10 tys., to mamy strefę żółtą. Jeżeli powyżej 12, to mamy strefę czerwoną.

Jeśli słowa ministra przyjąć jako liczbę aktywnie chorych, która powoduje automatyczne nałożenie ograniczeń, to w Poznaniu i naszym powiecie liczba ta musiałaby się zwiększyć blisko 6 krotnie, aby nasza okolica została uznana za strefę żółtą i prawie 12 krotnie abyśmy stali się strefą czerwoną. Z pewnością jednak te decyzje nie są podejmowane automatycznie, zależą także od ilości ognisk, a także osobno są analizowane miasta i osobno powiaty je otaczające. Jak podkreśla Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego decyzje w tym zakresie podejmuje każdorazowo Ministerstwo Zdrowia.

Dla porównania w powiecie ostrzeszowskim, gdzie w ubiegłym tygodniu wprowadzono strefę "czerwoną" mamy obecnie 518 aktywnych przypadków (na 55 tysięcy mieszkańców tego powiatu), a w powiecie kępińskim, gdzie obowiązuje strefa "żółta" 94 (na 56 tysięcy mieszkańców).

Lista powiatów "czerwonych" i "żółtych" ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro