Reklama
Reklama

Przełamali zabezpieczenia banku i okradali klientów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. zizzy0104 / freeimages.com

Wobec 5 osób prokuratura skierowała akt oskarżenia.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej, dokonali w lipcu 2019 r. szeregu nieuprawnionych wypłat środków pieniężnych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski jak ustalono w łącznej wysokości ponad 718 tys. zł.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

W toku śledztwa prowadzonego z udziałem Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji, dokonując wypłat na ustalony i kontrolowany przez nich rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia w województwie śląskim odebrali - informuje prok. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, celem utrudnienia wykrycia w trakcie przestępczej działalności korzystając z dostępu do sieci internetowej poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi łącząc się do różnych masztów operatorów sieci komórkowych - dodaje.

Mężczyznom zarzucono również dokonanie w maju 2019 r analogicznego przestępstwa na szkodę osób fizycznych na terenie w województwa mazowieckiego, gdzie wysokość skradzionych z rachunków bankowych środków wyniosła 138 tys. zł.

Za działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, (258 § 1 kk)i dopuszczenia się oszustw komputerowych (287§1 kk) wobec mienia znacznej wartości (294§1 kk) grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje prokurator Meler.

Na wniosek prokuratora względem czterech oskarżonych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
11.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro