Reklama
Reklama

Senat przyjął rezolucję wzywającą władze Białorusi do zaprzestania represji

fot. Marta Marchlewska-Kancelaria Senatu / senat.gov.pl
fot. Marta Marchlewska-Kancelaria Senatu / senat.gov.pl

Polski Senat zajął się tematem wydarzeń na Białorusi.

Senatorowie przyjęli w środę rezolucję, w której wzywają Aleksandra Łukaszenkę oraz rząd naszych wschodnich sąsiadów m.in. do podjęcia dialogu z obywatelami i poszanowania praw mniejszości, zaprzestania represji i natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi czy szacunku wobec własnych obywateli, ich aspiracji i praw.

Zaapelowano równiez do prezydenta Andrzej Dudy. Senatorowie zwracają się do głowy państwa z prośbą o "zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu przedyskutowania konsekwencji, jakie wydarzenia w Republice Białorusi niosą dla Polski". Nie zabrakło również wezwań do organizacji międzypaństwowych, szczególnie Unii Europejskiej.

Rezolucję przyjęto jednogłośnie, a następnie - w geście solidarności z Białorusią - politycy wszystkich opcji wznieśli biało-czerwono-białe flagi.

Po ogłoszeniu niedzielnych wyników wyborów przez Białoruś przetacza się fala protestów. Do tej pory zatrzymano ok. 6 tysięcy osób, potwierdzono również śmierć jednego demonstranta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
50.95 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro