Reklama
Reklama

Sejm wzmacnia ochronę przed terrorystami. "Zagrożenie jest realne"

fot. By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495
fot. By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Kancelaria Sejmu szykuje się do sporych inwestycji.

Jak informuje "Rzeczpospolita", do obecnego kompleksu budynków w rejonie ul. Wiejskiej w Warszawie dołączy wkrótce kolejny - tym razem przeznaczony do zwalczania zagrożeń biochemicznych. Inwestycja pochłonie milion złotych.

Sejm ma już miejsce przeznaczone do sprawdzania przesyłek pod względem pirotechnicznym, skąd więc decyzja o budowie kolejnego budynku? - Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy, że zagrożenie jest realne, o czym może świadczyć statystyka z tego roku - tłumaczą dziennikarze "Rzeczpospolitej". Padają konkretne liczby: w tym roku skontrolowano 72 188 przesyłek, spośród których 114 było "podejrzanych", a "potwierdzonych", czyli mających stanowić realne zagrożenie, 48 sztuk.

Ponadto po zmianie przepisów m.in. sprawdzaniem przesyłek zajmuje się straż marszałkowska, która obecnie nie posiada odpowiedniego pomieszczenia do neutralizacji niebezpiecznych przesyłek. W razie zagrożenia są one przekazywane Służbie Ochrony Państwa.

530 tys. zł ma być wydane na urządzenia stanowiące wyposażenie budynku. Do tego trzeba doliczyć zakup uzbrojenia: w 2021 roku Kancelaria Sejmu planuje kupić m.in. amunicję, kamizelki kuloodporne i hełmy balistyczne za 730 tys. zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro