Reklama
Reklama

Tragiczny bilans niedzieli: utonęło 14 osób

Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja

To jak dotąd najtragiczniejszy dzień sezonu.

- Do 9 sierpnia najtragiczniejszymi dniami tych wakacji były sobota i niedziela, 25 i 26 lipca. W ciągu tych dwóch dni utonęło w całej Polsce 17 osób. Z kolei tylko wczoraj życie straciło aż 14. Pogoda zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale niestety część osób zupełnie lekceważy zagrożenia i przecenia swoje możliwości podczas kąpieli - podkreślają policjanci.

Niestety ostatni weekend to także utonięcia w Wielkopolsce. W sobotę z Jeziora Grzymisławskiego w powiecie śremskim wyciągnięto nieprzytomnego mężczyznę. Nie udało się go uratować. Także w sobotę w jeziorze w Tucznie utonął 32-latek. W niedzielę nad ranem z rzeki Miała w miejscowości Pełcza w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim wyciągnięto natomiast ciało 49-letniego mężczyzny. Z relacji świadków wynika, że 49-latek w sobotę wieczorem pił z kolegami alkohol w okolicy rzeki.

Ze statystyk wynika, że do utonięć najczęściej dochodzi w jeziorach. Następne są rzeki, a dalej inne akweny, w tym morze. - Głównymi przyczynami utonięć są kąpiel w miejscu niestrzeżonym, kąpiel w miejscu zabronionym i po prostu zupełne lekceważenie zagrożeń podczas wypoczynku nad wodą, przecenianie swoich możliwości oraz alkohol. Alkohol przyczynił się do ponad 20% wszystkich utonięć w 2019 roku. W całym 2019 roku utonęło 456 osób - dodają.

Od początku czerwca w Polsce utonęło 160 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro