Reklama
Reklama

Tragiczny bilans utonięć. "Woda nie wybacza bezmyślności i braku wyobraźni"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja

Pogoda zachęca do odpoczywania nad wodą. Mundurowi apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Według danych Komendy Głównej Policji początku kwietnia w całym kraju utonęły 233 osoby - tylko w sobotę zgodnie z raportem dobowym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa doszło do 3 utonięć.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Pamiętajmy, aby pływać w miejscach do tego przeznaczonych - najlepiej na strzeżonej plaży i nigdy pod wpływem alkoholu. Jeśli realizujemy trening pływacki wzdłuż brzegu, róbmy to z partnerem. Osoba asekurująca wcale nie musi płynąć wpław, może znajdować się np. w kajaku, rowerku wodnym, na łodzi, na desce. Nigdy nie wiemy czy w pewnym momencie zabraknie nam sił, źle się poczujemy czy złapie nas skurcz. Wypłynięcie samemu na szeroką wodę może okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Każdy kto chce trenować na otwartej wodzie musi potrafić przepłynąć minimum 500 metrów w basenie - tłumaczy Karolina Kunkel, Komisariat Wodny Policji w Poznaniu.

Nigdy nie skaczmy do wody na głowę, gdy nie znamy akwenu. Zawsze starajmy się być widocznym w wodzie. Pamiętajmy, że oślepiające słońc i nawet niewielkie fale powodują słabą widoczność dla osób poruszających się na jednostkach pływających. Każdy pływak dla własnego bezpieczeństwa powinien być wyposażony w bojkę asekuracyjną tzw. pamelkę oraz jaskrawy czepek. Przed rozpoczęciem treningu należy sprawdzić prognozę pogody. Nigdy nie pływajmy podczas burzy - dodaje. Pamiętajmy też, że woda nie wybacza bezmyślności i braku wyobraźni - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
51.83 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro