Reklama
Reklama

Terytorialsi przeszli "pętlę taktyczną" . To ostatni sprawdzian przed przysięgą

fot. DWOT
fot. DWOT

Do egzaminu przystąpiło ponad 80 rekrutów.

Na udowodnienie, że są odpowiednimi kandydatami na żołnierzy mieli 16 dni - bo tyle trwa szkolenie podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jest to dopiero wstęp do dalszego kształcenia żołnierza, jednak już na tym poziomie, dochodzi do weryfikacji - informuje ppor. Anna Jasińska, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Zanim rekruci złożą uroczystą przysięgę na sztandar brygady, muszą przejść przez "pętlę taktyczną". Podczas egzaminu instruktorzy sprawdzają, czego żołnierze nauczyli się w trakcie szkolenia. Tym razem sprawdzian rozpoczął się o świcie na poligonie w Wyciążkowie, koło Leszna.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Pętla taktyczna" to bardzo intensywny dzień. Rekruci sami muszą dotrzeć do wskazanych punktów. Towarzyszą im tzw. "duchy". Są to żołnierze - instruktorzy, którzy na tym etapie nie komentują działań żołnierzy i nie podpowiadają, tylko poddają ich ocenie. Podczas egzaminu przyszli terytorialsi muszą m.in. pokonać teren różnymi sposobami, ładować magazynek na czas, ewakuować i udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje również takie zagadnienia, jak praca na mapie, wykonywanie okopu, taktyka czy strzelanie. Dodatkowym czynnikiem obciążającym dla kandydatów był dziś upał. Warto podkreślić, że każdy dzień szesnastodniowego szkolenia to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie - dodaje ppor. Jasińska.

Z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, na cały okres szkolenia, do każdej z grup przydzieleni zostali stali instruktorzy a grupy szkoleniowe były separowane od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz żywienia. Dowódcy na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

Rekruci, którzy ukończą z pozytywnym wynikiem egzamin z "pętli taktycznej", wypowiedzą słowa przysięgi w najbliższą niedzielę na placu jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro