Reklama
Reklama

W Poznaniu powstało miejsce, które ma pomóc cudzoziemcom w potrzebie

fot. UMP

Poznański Ośrodek Integracji (POINT) rozpoczął właśnie działalność stacjonarną.

W Poznaniu istnieje już Migrant Info Point prowadzony przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych, który zapewnia pomoc cudzoziemcom - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. POINT to rozszerzenie jego działalności, miejsce kompleksowej obsługi cudzoziemców. Nowoprzybyli są często zdezorientowani, nie wiedzą, gdzie i jak załatwić różne formalności. Trudno im też skorzystać z profesjonalnych lekcji języka polskiego, ponieważ kursy są zbyt drogie, niedostępne lub niedopasowane do ich czasu pracy. W tym wszystkim chcemy im pomóc - dodaje.

POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point (MIP), działającego w Poznaniu od 2013 roku. Lokal POINT mieści się przy ulicy Półwiejskiej 17/27. Pracują w nim doświadczeni specjaliści posługujący się językami: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do środy w godz. 14-20 i od czwartku do piątku w godz. 9-15. Ponieważ nadal panuje pandemia, przed wizytą trzeba się umówić. Najlepiej zrobić to, wysyłając mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu: +48 503 979 758 - informują miejscy urzędnicy.

Do POINT zapraszamy wszystkich cudzoziemskich mieszkańców
- mówi Karolina Sydow z Migrant Info Point. Może przyjść każdy, kto potrzebuje informacji czy porady: począwszy od formalności związanych z legalizacją pobytu i pracy, poprzez zapisywanie dziecka do przedszkola czy szkoły, po sprawy drobne, związane z życiem codziennym. Mamy świetny zespół. Specjaliści MIP doskonale znają wyzwania i trudności związane z migracją,
z osiedleniem się w Polsce. To ekipa z doświadczeniem, ale też po prostu życzliwi ludzie, wrażliwi na perypetie migrantów. Są kompetentni, by udzielić wsparcia nawet w trudnych sytuacjach, a gdy zachodzi taka potrzeba, to zapisują dodatkowo na konsultacje z prawniczkami, doradczynią zawodową, proponują kurs polskiego lub włączenie się w działania integracyjne -
dodaje.

Obcokrajowcy mogą skorzystać również z kursów języka polskiego jako obcego, doradztwa zawodowego, ale także z lokalnych działań integracyjnych: pikników czy warsztatów, do których zapraszani są zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy.

Dzięki kompleksowej pomocy migranci zdobędą wiedzę na temat swoich praw i obowiązków w Polsce, poprawią znajomość języka i lepiej poznają lokalny rynek pracy - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Zyskają również polscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania - dzięki działalności POINT będą mogli lepiej zrozumieć cudzoziemców, poznać ich kulturę i zauważyć ich wkład w życie miasta - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-6℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro