Reklama
Reklama

"Czerwona strefa" również w Wielkopolsce. Gdzie mieszkańcy muszą nosić maseczki i wesela tylko do 50 osób?

fot. Ministrstwo Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej przedstawił szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń dla powiatów, w których w ostatnim czasie odnotowano największą liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo wyznaczyło pierwszych 19 powiatów w kraju gdzie będą wprowadzane obostrzenia. 9 oznaczono kolorem czerwonym - wśród nich jest też powiat z Wielkopolski, a 10 żółtym. Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - mówił podczas konferencji Łukasz Szumowski. Według wstępnych informacji w powiatach "czerwonych" wprowadzony ma zostać także zakaz działania sanatoriów, siłowni, klubów muzycznych i dyskotek a wydarzenia sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności. W weselach i pogrzebach mogłoby w tych powiatach uczestniczyć do 50 osób. W powiatach 'żółtych' obostrzenia mają być nieco łagodniejsze - np. limit gości na weselach i pogrzebach wyniesie 100 osób. Liczba pasażerów w komunikacji publicznej w obu rodzajach powiatu ma być ograniczona do 50% miejsc w danym pojeździe. Czynne mają pozostać baseny.

"Czerwone" powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski.

"Żółte" powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski, Przemyśl.

Lista powiatów "czerwonych" i "żółtych" ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej. Projekt rozporządzenia ma w czwartek zostać opublikowany, a obowiązywać już od soboty.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro